Последният месец Бургас научи лошата вест, че баскетболната емблема БК "Черноморец" е пред фалит.
Ръководството изпрати отворено писмо до медиите, с което призова обществеността, бизнеса и местната власт за подкрепа в най-трудния момент в историята на клуба.
Какво ще загуби градът с фалита на баскетбола? За да намерим отговора на този въпрос потърсихме Радостин Стоянов. Целият му съзнателен живот е свързан с Черноморец. Той е юноша на клуб, бивш професионален баскетболист, а в настоящия момент е треньор на талантите на баскетболната емблема на Бургас.
От 1992 година, още като активен състезател, става треньор на малчуганите на БК "Черноморец", подготвял е и представителната гарнитура. Днес сам не помни колко деца са минали през школата, но разкрива, че са стотици - голяма част от тях и до днес запалени по баскетбола, а на други спортът е дал дисциплина и трудолюбие и ги е откъснал от вредните влияния на улицата.
"От 12-годишен съм в Черноморец, а в момента съм на 49 години. Свързан съм генетично с Черноморец и ме боли като виждам какво се случва. Боли ме, че клубът може да фалира. Финансовото състояние се влоши преди около 3 години, когато се смениха ръководството, получиха се големи аномалии, появиха се много задължения - към НАП, към играчи и треньори, а оттам постепенно отборът започна да слиза надолу. В момента сме на дъното. Никога не сме падали в подобна ситуация. Лошата новина е, че ако не се вземат мерки емблемата на баскетбола в Бургас - Черноморец ще изчезне, което е много жалко, защото не бяха далеч времената, в които баскетболистите пълнеха залите", разказа Радостин Стоянов.
Той се надява клубът да оцелее заради историята и децата, които през цялото лято идват на тренировки. Става въпрос за малчугани на възраст 8-10 години, които тренират в зала "Бойчо Брънзов". В клуба има над 70 деца в различните възрастови формации.
Призивът на Радостин Стоянов обаче може и да не бъде чут.
Председателят на комисията по спорт към ОбС Бургас Калчо Белов не вдъхна оптимизъм за спасението на клуба.
"Старото ръководство е управлявало по лош начин, новото може и да има добри намерения, но да представи програма за оздравяване на клуба, да се подсигурят средства. Каква е вината на Община Бургас? Който иска да прави клуб да поеме управлението и да търси спонсори", лаконичен бе Калчо Белов пред радио Бургас. По думите му баскетболът в Бургас няма да загине, защото имало и други алтернативни клубове.
"Излиза, че спортът с марката "Черноморец" загива! Сещам се за футболния отбор, сега и за баскетболния. Не бива да се случва това, защото Черноморец е един от най-старите спортни клубове в страната", категоричен е от своя страна опозиционерът Евгений Мосинов, общински съветник от БСП. По думите му не може общината да си затваря очите за проблемите на баскетбола, както го направи с футбола.
"Защо в Бургас бизнесът не желае да инвестира в спорта?", пита риторично Мосинов пред Радио Бургас и сам дава отговора: "Причините са много - разочарования от предишни собственици, предходни грешки, лошо финансиране и липса на контрол", допълни Мосинов.
Според Мосинов Бургас бил на път да стане "Град на музеите", защото липсвала целенасочена политика за спорта. В същото време се изгражда огромна зала, а накрая ще се окаже, че няма кой да играе в нея, прогнозира Мосинов.
Общинският съветник призова, че общината трябва да се намеси, за да спаси баскетболния "Черноморец".