Срещата завършила според договорката, но симупантите не взели обещаното, защото полицаи разкрили схемата, а на единия от участниците в черното тото БФС спрял състезателните права. Статистиката на МВР сочи, че най-голям брой уговорени срещи са разследвани през сезон 2013-2014 г. - около 30-40, докато през последния броят им намалял. За сметка на това в симулативна игра са били уличени над 10 футболисти, включително и трима капитани.
Спортисти твърдят, че големите пари в черното тото се правят от залози на точен резултат, а за да се постигне, в схемата влизат вратар и защитници. Възможно е нападател от противниковия отбор също да е посветен, че трябва да вкара определен брой голове. Залозите пък са засичани основно в букмейкърски къщи в Сингапур, Индонезия, Макао, Хонконг.
Отрязали 20 000 залог за мачове от дубъла "Там се залага и на дублиращи отбори, в които играят деца и юноши. Срещите са от 16-17 часа българско време и, въпреки че с е знае, че част от мачовете се договарят, букмейкърите ги слагат в програмата си, защото не могат да си позволят да имат дупки в нея", посочиха лица от букмейкърските среди. Големината на залога зависи от това колко са сигурни играчите, че ще излезе техният резултат.
Наскоро играчи се канели да ужилят чужди къщи, като са се опитали да заложат 20 000 евро на 4-5 срещи. Две от тях били уговорени на точен резултат, докато другите били твърди срещи, които допълнително трябвало да вдигнат коефициентите. Участниците в черното тото са щели да вземат 3 милиона евро, но букмейкърите не позволили да се направи залогът и приели само 600 евро, които обаче донесли над 200 бона чиста печалба. "Във всяка фирма има мениджър, който одобрява или не залога. Ако сумата е много голяма, компанията преценява дали ще може да изплати печалбата и дали си струва риска", обясниха още запознати.
|