Ще се намери ли покровител за бъдещето на Бургас?
Беше време когато в България имаше 36 спортни училища плюс две зимни спортни гимназии- все люпилни на шампиони. Обучение и подготовка с ясни и утвърдени през годините златни правила, гарантиращи здрава основа за бъдещи успехи. С днешна дата, реално функциониращите спортни училища не надхвърлят пръстите на едната ръка и чудеса в спорта няма как да се очакват. Ясно е, че има много празнини за запълване и в ерата на т. нар. пазарна икономика са налице стотици спортни школи. Едни развиват дейност, водени от комерсиални съображения, други обаче се мъчат с цената на много компромиси и лишение да развиват нещо значимо, което значимо да оставя диря след себе си. Такава школа или такава люпилня според специалистите е детски футболен клуб «Звездичка» от Бургас. Три години и половина вече на голямата спортна сцена, в нея кипи къртовска работа с подрастващото поколение от ранна детска възраст- срещу наем във физкултурните салони на детски градини и училища, а от скоро на клубната база в к/с «Славейков». Клубна база на стойност около половин милион лева, изградена не по европроект или с национално финансиране, а основно от дарения- налудничево, но факт и прави чест на дарителите, било то физически или юридически лица! Резултатите от последователната работа- с ясна идея и задача, са много на нула за масовия спорт, дирижиран от можещи хора в морския град. Близо 1200 възпитаници учат на един дъх футболната азбука в школата, организират се многобройни регионални, национални и международни състезания през четирите сезона, «Звездичка» непрестанно бива канена в различни географски кътчета за участия и обмяна на опит, пак «Звездичка» изгради с цената на много усилия, за нуждите на бургаските деца- 11 спортни площадки в общинските детски градини, работи се със социално уязвими групи деца, участията в различни турнири и първенства пък винаги завършват с медали от благороден метал. Всичко това не е заради галещите ухото в Бургас думи, на големия Хемингуей, че всичко що е далеч от морето е провинция, не е и заради датата на която бе положена клетва през 2011 г., да се работи за можещи и продуктивни футболни поколения- 6 май или още Дена на храбростта и българската армия. Рецептата е неуморим труд, перфектна организация и взаимно доверие, иначе и храбростта я има, армейската дисциплина също. Нещото от което има крещяща нужда, повече от всякога сега- ДФК «Звездичка» е финансов/и/ покровител/и/. Това признава и председателя на школата Петър Алексиев, който е и главен треньор на «Звездичка». По комплексни причини, той бе посочван като безспорния номер едно през 2013 и 2014 в анкетите за най- добър футболен треньор в ДЮШ в Бургас и авторитетната класация «Бург на годината».
«Ще бъда изключително благодарен на хората, които сметнат за необходимо да ни подадат ръка. Това с което сме се захванали задължава годишна финансова издръжка на школата. Досега ние си знаеме в екипа какво е да правиш от нищо- нещо. Дълбок поклон пред всички, които са ни помагали досега, от тук нататък обаче ние нужна сигурна подкрепа! Децата я заслужават, те са нашето бъдеще и заради тях аз моля за всичко това в навечерието на 2015 година. Има как да се отблагодарим в замяна. Финансовата сигурност ще ни позволим да затвърдим, удвоим, че и утроим успехите си защото Бургас и България заслужават много по качествен и продуктивен спорт, както и мотивирано поколение с ясни цели», каза Алексиев.
Клуба е изряден към институциите откъм генериране на вътрешен продукт за държавата. Съвсем наскоро «Звездичка» се сдоби с ново попълнение при треньорите - Мартин Теменлиев. Той ще отговаря за подготовката на вратарите, каквито има в изобилие тима- както в детските градини, така и в училищата.
«Нека Новата година бъде по- успешна във всяко едно естество от старата за всички българи и нека Господ бъде по често българин във важните моменти» е последната молба на Алексиев за 2014- та и искрено зове за покровител за бъдещето на Бургас.