© | През месец март 2014 г. петте новопостроени Центъра за настаняване от семеен тип в Бургас ще започнат да се изпълват с живот. Тогава в тях ще бъдат настанени първите им обитатели - деца със зрителни или двигателни увреждания. Поетапно те ще станат общо 70, а за тях ще се грижат 65 социални работници. За новите работни места съвсем скоро Община Бургас ще пусне обява с изискванията към кандидатите.Това бе съобщено днес от зам.-кметовете д-р Лорис Мануелян и Атанаска Николова на заключителната пресконференция по проект BG161PO001/1.1-12/2011/036 "Изграждане на Центрове за настаняване от семеен тип на територията на община Бургас в подкрепа на социалната интеграция на деца в риск", финансиран по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG161PO001/1.1-12/2011: "Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск", Приоритетна ос 1: "Устойчиво и интегрирано градско развитие", Операция 1.1: "Социална инфраструктура" по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
В отчета по проекта взе участие и неговият ръководител инж. Чанка Коралска - директор на дирекция "Строителство" в Община Бургас. С привлеченото финансиране, което е над 3 милиона лева, са построени 5 модерни сгради - 2 в к-с "Меден рудник", 2 в квартал Ветрен и 1 в к-с "Лазур". Те са напълно оборудвани и устроени вътрешно по специален начин, за да отговарят на специфичните нуждите на децата, които ще ги обитават.
Съвсем умишлено Центровете са построени в комуникативни райони, близо до удобни транспортни линии, училища и болници. Целта е настанените в тях хора да водят възможно най-близък до нормалния начин на живот - като всеки от нас да имат съседи, да могат да отидат до близкия магазин за храна, да не са скрити от света.
Д-р Мануелян и Атанаска Николова благодариха на бургазлии, че бързо свикват и приемат за нормално болните, онеправданите, различните хора да са сред нас. Когато им помагаме, те се интегрират или реинтегрират по-бързо, често успявайки да се грижат сами за себе си, вместо да бъдат отглеждат като саксийни цветя от държавата и общината. |