Рекорден брой състезатели се включиха в плувния маратон в Бургас
Автор: Екип Burgas24.bg 09:56 / 22.07.2024Коментари (0)1132
©
Рекорден брой от 217 състезатели от 8 държави (България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Германия, Австрия, Русия и Украйна) взеха участие в четвъртото издание на Международния плувен маратон "Порт Бургас“. Събитието се проведе в акваторията на Морска гара и беше в две дисциплини – 1000 и 3000 метра. Организатор беше световният шампион и рекордьор по плуване Цанко Цанков и клуб по плувни спортове "Победа“. Маратонът се осъществи с подкрепата на Община Бургас, Военноморските сили на РБ, Пристанище Бургас и спонсори. Перфектни условия бяха осигурени за участниците, които си тръгнаха и с много предметни награди след финалите.

Зам.-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов откри официалната част, а отец Стилиян отслужи молебен за здраве и успех непосредствено преди първия старт навръх Илинден. Изключително оспорвано беше на 1000 метра, където победител при мъжете стана Йордан Янчев с време от 12 минути и 32 секунди. След него завършиха Дарен Кирилов (12.34 мин.) и Калоян Драгнев (12.39 мин.).

При жените на същата дисциплина имаше фотофиниш и златният медал спечели Лора Великова (13.30 мин.). Втора е Калина Захариева (13.31 мин), а трета Лиляна Георгиева (13.33 мин).

На 3000 метра шампион при мъжете е Дарен Кирилов (37:16.00 мин.), който плува и в двете дистанции. Калоян Драгнев финишира с две секунди зад Кирилов, а трети стана Георги Янев (38:22.15 мин).

Лора Великова триумфира при жените с 40:46.30 минути, сребърен медал за Калина Захариева (40:46.40) и бронз за Лиляна Георгиева (41:09.27).

"Много съм щастлив, че стана един истински плувен празник с рекорден брой участници. Благодаря на всички за подкрепата и съдействието. Всичко мина повече от успешно и съм радостен, че видях усмивки по лицата на състезатели, публика и официални лица. Сега отново насочвам усилия към моята подготовка, защото тренирам ежедневно в басейн и морето, за да бъда в оптимална форма за следващите ми стартове. Както е известно, на 6 септември ще плувам 100 километра в река Дунав, а в началото на месец ноември ми предстои още едно предизвикателство от Ocean Seven във водите на Тихия океан“, каза Цанко Цанков.

Григор Димитров е явен фаворит на букмейкърите за старта си на турнира в Стокхолм
Време е! Григор Димитров стартира днес участие на любим турнир
Нефтохимик продължава напред в Европа след нова победа в Чалъндж къп
Над 200 двойки ще вземат участие в 39-я Международен турнир по спортни танци "Купа Бургас"
Черноморец приема Локомотив (Пловдив) на стадион "Лазур"