© Нова тв | Все още няма втора вълна на коронавирус. Може би тя ще се случи през октомври и зимните месеци, когато коронавирусната инфекция се смеси с грипната. Но пък имаме доста надеждни лекарства, които са налични в света", обясни пред Нова доц. д-р Пенка Петрова - директор на Института по микробиология при БАН.
Такова е лекарството "Ремдесивир", за което е доказано, че намалява смъртността до 60% при тежките случаи. Курсът на лечение включва 5 инжекции и трябва да се прилага само при тежки случаи, когато хората са интубирани, тъй като то има странични ефекти.
"Обикновено това е повръщане, стомашни смущения, чувството, че си по-болен. Интересното при "Ремдесивир" е, че той много трудно се синтезира и е от 70 съставки. Ако може до последно да се отлага прилагането му, ще е по-добре. СЗО направи опит да координира усилията на различните страни и едно по едно бяха отхвърлени Хлорохин, хлорохин сулфат и различни други. Останаха две три лекарства, които могат да се прилагат безопасно", каза тя. Според Петрова по-надеждни са природните съставки.
Тя обясни, че Фондът за научни изследвания не е одобрил за финансиране научните изследвания Института по микробиология при БАН, както и разработката на българската ваксина. По нея се работи усилено от други средства, но те няма да достигнат за клинични изпитания.
"Може да се каже, че проектите са замразени. Надяваме се на корекция, тъй като тези проекти са изчакващи сред резервите", заяви Петрова. |