© | | Митниците в ЕС са задържали миналата година 40 милиона фалшиви стоки на стойност близо 650 милиона евро, съобщи днес Европейската комисия.Това е ръст от 15 на сто спрямо данните за 2014 година, уточнява комисията.
Цигарите остават най-често задържаните стоки (27 на сто), за които има съмнение, че нарушават интелектуалната собственост.
Някои изделия за всекидневна употреба, които могат да застрашат здравето и безопасността на потребителите, като храни и напитки, тоалетни принадлежности, лекарства, играчки и домакински електроуреди, заедно съставляват 25,8 на сто.
Китай остава основната страна на произход на фалшифицирани стоки (41 на сто), на следващите места са Черна гора, Хонконг, Малайзия и Бенин.
Отчита се, че Бенин е страна на произход на голяма част от храните, Мексико е основен източник на фалшифицирани алкохолни напитки, а Мароко - на безалкохолни. Малайзия заема първо място при фалшивите тоалетните принадлежности, Турция - при облеклата, а Хонконг е начело при фалшифицираните мобилни телефони и принадлежности за тях, картите с памет, компютърното оборудване, цифровите дискове и запалките.
От Черна гора пристигат най-много фалшифицирани цигари, а от Индия - лекарства.
В 91 на сто от случаите откритите стоките са били унищожени, или е започнало дело, за да бъде определено нарушението в сътрудничество с носителя на правата на фалшифицираната марка. Данните от доклада се основават на сведения, предадени от митническите власти на страните от ЕС. |