© 24 часа | | Проф. Вихра Миланова | Хора с хронични психични заболявания като шизофрения са принудени да пътуват до Турция, за да си доставят поддържащо лекарство с активна съставка литий. Това съобщиха потърпевши в редакцията на "24 часа"."Литият изчезна преди няколко години. Произвеждаше се у нас, но производството бе прекратено заради твърде ниска цена, както ни обясниха", каза проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия, ректор на Медицинския университет - София. Тя също има пациенти, които се организират за доставки на литий от Турция и Гърция.
"Писахме писма, водихме разговори да бъде осигурен внос, но нямаше никакви резултати. В момента няма начин пациентите да се снабдят с литий в България", допълни проф. Миланова.
Литият се използва за предотвратяване на психотични пристъпи и е част от стандартното лечение при шизофрения, биполярно разстройство и др.
Пациенти съобщиха, че в аптеките липсва и друг медикамент за хронични психози, който е евтин и достъпен. "Става дума за медикамента с международно непатентно име флуфеназин деканоат в депо форма - инжекция, която се поставя веднъж през 2,3 или 4 седмици", обясни проф. Миланова.
Препаратът се произвежда от словенската компания КРКА. У нас цената в аптеките е около 3,50 - 3,80 лв. за ампула от 25 мг.
Лекарството се използва от години у нас като поддържащо лечение и за предотвратяване на психични разстройства, "които се характеризират с чуване, виждане или усещане на въображаеми неща, нарушение на мисленето, необичайна подозрителност и неадекватност на заобикалящата среда", пише в листовката за пациенти на медикамента.
Използва се и за поддържаща терапия при мания и лечение на хиперактивност, агресивност и състояния, свързани с повишено напрежение и тревожност.
"Липсата му е проблем, тъй като трябва да търсим заместител, а това е трудно", каза проф. Миланова.
"Медикаментът не е наличен на пазара поради дефицит на активната съставка в световен мащаб. Компанията ще уведоми съответните институции кога лекарството отново ще бъде на пазара", съобщиха от отдела за връзки с обществеността на КРКА в Словения. |