Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Турски бизнесмен търси политическо убежище в България
Автор: Екип Burgas24.bg 09:49 / 13.03.2016Коментари ()1547
© Нова тв
Турски бизнесмен търси политическо убежище в България. Съседите ни искат екстрадирането му, защото в родината си е следствен по дело за тероризъм.

 

Бизнесменът има опозиционни възгледи и според българските му адвокати именно затова процесът срещу него в Турция може да се превърне в поредната саморазправа с идейните опоненти на властта. Затова защитниците му настояват екстрадицията да бъде отказана.

Абдуллах Бююк идва в България преди по-малко от месец, с надеждата да пренесе бизнеса си тук и да търси политическо убежище. И завършва с белезници. Понеже в Турция е следствен. Срещаме се с него в ареста на софийското следствие. Където остава до окончателното решение на българския съд, който трябва да отсъди дали да го върне обратно в родината му, каквото е искането на турската прокуратура.

"В Турция се закриват телевизии. Държавата слага ръка на вестници. Бизнесмени са хвърлени в затвора. С преподавателите се постъпва по същия начин. Някои са затваряни. Подлагат фирмите ни на финансови проверки. Не е възможно да работиш необезпокояван и да се занимаваш с търговия в такава обстановка, да заявяваш възгледите си и да живееш спокойно", разказва Бююк.

В Турция той продава домейни в интернет. 43-годишният бизнесмен не крие, че членува в движението "Хизмет" на турския духовен лидер Фетуллах Гюлен. Преди години ислямският духовник е близък съмишленик на президента Реджеп Ердоган и оказва роля за влизането му във властта. До момента, в който разделителната линия между двамата става толкова дълбока, че движението е обвинено в създаване на паралелни структури на властта.

"Когато Партията на справедливостта и развитието дойде на власт, тя нямаше свои кадри. Затова се възползва от подкрепата на хората от движението "Хизмет", споделящи възгледите на Фетуллах Гюлен. Тайип Ердоган си създаде маса от поддръжници и щом прецени, че вече няма нужда от "Хизмет", започнаха да се появяват проблеми. Той не желаеше да има хора, които биха могли да му бъдат съперници на изборите", обяснява Бююк.

"Междувременно през декември 2013г. започна разследване срещу министри, техни деца и бизнесмени. Сред разследваните бе и синът на Ердоган, тогава министър-председател. Това предизвика голямо сътресение. Разследването бе прекратено с намесата на Ердоган. Директорът на полицията в Истанбул, областният управител, прокурорите и полицаите, водещи разследването бяха сменени. Към властта бе отправено обвинение за корупция. Управляващата партия трябваше да намери изход от ситуацията. Тя хвърли вината върху "Хизмет". Заяви, че има заговор. И така настъпи разривът между тях. Започна кампания за нашето дискредитиране. Срещу нас бе използвана цялата мощ на държавата", твърди бизнесменът.

Той разказва, че горе-долу по това време правителството на Ердоган създава специализираните съдилища. Които започва да оказват натиск, върху всеки когото сметнат за опонент.

"В обвинителния акт е записано, че са атакували терористична организация и ние сме тази организация. Твърди се, че сме обсъждали за коя партия ще гласуваме, на кои от студентите в затруднение да отпуснем стипендия. Да помагаш на нуждаещи се няма как да бъде терористична дейност. Срещу нас бе хвърлена клевета", категоричен е Бююк.

Така според обвинителния акт той попада в списъка на т.нар. терористи.

Турция няколко пъти е искала екстрадирането на ислямския духовник Фетуллах Гюлен, който от години живее в Съединените щати. Досега нито едно от тях не е уважено.

Пред българския съд защитата на Абдуллах Бююк поиска страната ни да откаже искането за екстрадиция. Решението на казуса в залата проследи и дипломат от турското посолство. Адвокатите на Абдуллах Бююк твърдят, че в Турция няма да му бъде осигурен справедлив процес. Защото делото му в специализирания съд е засекретено, а на защитника му била отказана възможността да се запознае с материалите по него.

Според адвокат Димитър Марковски процесът ще бъде използван за политическа саморазправа. След като чу аргументите на защитата, на първа инстанция съдът отказа да уважи искането за екстрадиция.

"Основанията на съда са абсолютните основания за отказ в закона - политически мотиви", заяви съдия Величка Цанова, като поясни че според съда именно това стои зад искането на Анкара.

Решението може да бъде обжалвано. Потърсихме позицията на турското посолство по случая. И досега нямаме отговор на въпроса ще обжалва ли турската прокуратура решението на българския съд. Без отговор остана и въпросът по какво обвинения Турция иска връщането на Абдуллах Бююк в родината му.

Източник: Нова тв



Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Turski-biznesmen-tursi-politichesko-ubezhishte-v-Bulgariya-625130
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.