Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
12 заболели от Марсилска треска в Бургас от началото на годината до края на май
Автор: Екип Burgas24.bg 16:40 / 04.06.2013Коментари ()927
©
През изминалата 2012 г. са регистрирани 31 случая на заболели от Марсилска треска в Бургас, спрямо 32 случая за 2011 г. От началото на годината до края на месец май са регистрирани 12 заболели, съобщават от РЗИ - Бургас.

Марсилската треска или средиземноморска петниста треска е eдно от най-разпространените заболявания, предавани чрез кърлежи. Тя е разпространена предимно в Южна България и по Черноморието.

Заразяването става чрез ухапване от кучешки кърлеж и по-рядко при попадане на телесното съдържимо на кърлежа през конюнктивата на окото и при размачкването му с пръсти.

Преките причинители на заболяването са рикетсии, а резервоар /преносител/ на заразата са специфични кърлежи. Сред кърлежовопреносимите инфекции заболеваемостта от марсилска треска в България е най-висока.

Основни фактори, които определят динамиката на това заболяване са нарасналата популация на скитащи кучета, обезкърлежаването на домашни животни и начинът на тяхното отглеждане в малките ферми.

В повечето случаи на мястото на кърлежовото ухапване се развива т. нар. "първичен афект" - тъмно петно, което представлява малко уплътняване на кожния участък, покрит с неболезнена твърда коричка.

Инкубационният период на марсилската треска е от 6 до 10 дни. Заболяването започва с втрисане, висока температура до 39 - 40 градуса, силно главоболие, болки по ставите и мускулите, особено по долните крайници, до невъзможност за движение, отпадналост, гадене, изразена интоксикация.

От третия до петия ден от началото на заболяването се появява характерен петнист обрив, който започва от крайниците и постепенно се разпространява по тялото. Обривните единици са розови, но могат да придобият кръвенист характер.

Симптомокомплексът - температура, обрив и черно петно е характерен за марсилската треска и подпомага клиничната диагноза, но е необходимо и лабораторно потвърждение. За доказване на специфичните антитела се изследват две серумни проби: една - в началото на заболяването и втора - 15 дни по-късно. Стандартният режим на лечение включва 7-10 дневен антибиотичен прием по лекарско предписание.



Още новини от Новини от Бургас:

https://www.burgas24.bg/novini/burgas/12-zaboleli-ot-Marsilska-treska-v-Burgas-ot-nachaloto-na-godinata-do-kraya-na-mai-436059
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.