© Impact Press Group | | Около 485 000 щъркела се очакват да прелетят над България тази есен на път за Африка. Това каза пред Дарик Петър Янков, председател на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/. От природозащитната организация са разположили 16 наблюдателни пункта - 4 в Северна България и 12 в южната част на страната, и в момента броят прелитащите птици, както щъркели, така и пеликани и по-редки видове.Пикът на миграцията на щъркелите обикновено е в този период. "Вчера, днес, утре са дните, в които преминават по-голямата част от щъркелите над българското Черноморие", каза специалистът и допълни, че първите птици тръгват на юг около 10 август.
Петър Янков обясни, че над черноморското ни крайбрежие прелитат повече от 80% от всички бели щъркели на планетата.
"Белият щъркел е разпространен главно в Европа на две големи петна. Едното е около Испания и Франция, а другото - много по-голямото, е от Германия до Урал. Всички щъркели от втория ареал минават през България. Те се събират като в пясъчен часовник, точно така изглежда прелетният им път, а най-тясната част на този часовник е при Бургас", обрисува картината Янков. Ято щъркели може да достигне дължина 20 км. Той разкри, че има ята с по 20-25 хиляди щъркели едното. Преди години от Българското дружество за защита на птиците са правили проучвания, като се използвали един от радарите на летището в Бургас. "С помощта на устройството успяхме да измерим дължината на едното ято, която беше около 20 км", добави той.
Щъркелите летят само през деня. За да прелитат големи разстояния, използват реещ полет и топлите възходящи въздушни течения, наречени термали. "Тези потоци при нормално време се появяват около 9-9.30 часа и изчезват около 16-16.30 часа. В горещи дни като понеделник и края на миналата седмица ятата се вдигаха и по-рано - около 8 часа. Средната им скорост е около 40 км/ч. Това означава, че те изминават около 300-320 км на ден при хубаво време", уточни д-р Янков. По тази причина е много важно да се съхранят местата, където те могат да почиват, подчерта орнитологът.
Последните щъркели се очаква да поемат към Африка около 10-15 септември, но миграцията им много зависи от времето. "В момента е много лошо време за тях, тъй като има изключително силен вятър. В понеделник почти нямаше миграция на щъркели. Знаем, че вчера през Северна България са минали 24 000 щъркела, които трябва да дойдат в южната част на страната и все още ги чакаме. Това означава, че вятърът ги е спрял, те са се настанили в някоя нива и очакват подобрение на времето, за да продължат напред", сподели малко преди обяд Петър Янков. |