© Burgas24.bg | | Днес, на открита среща в зала "Ахело" в хотел Приморец гр. Бургас, представители на бизнеса и медиите бяха запознати с параметрите на подписаното споразумение между Европейската инвестиционна банка - в качеството си на Холдингов фонд за България по инициативата JESSICA (Съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони) за България, и Регионалния фонд за градско развитие АД (РФГР) - с водещ акционер Societe Generale Експресбанк и акционери финансова компания Елана и Balkan Advisors.Това е петата подобна среща от шестте планирани, които министерството и фондът организират за обмяна на информация и по-детайлно запознаване със спецификите, на подписаното споразумение. По силата му РФГР АД получава мандат за управление на 36,9 млн. лева от ресурса на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., а водещият партньор във фонда - Societe Generale Експресбанк поема ангажимент да съфинансира проектите на фонда с двойно по-голяма сума - 73,8 млн.лв. Така до средата на 2015 г. ще бъдат инвестирани общо над 110 млн. лева в проекти за устойчиво градско развитие.
На събитието присъстваха министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова, Иван Попов - началник отдел "Програмиране, оценка информация и публичност" в главна дирекция "Програмиране на регионалното развитие" към Министерството на регионалното развитие и благоустройство, кметът на община Бургас - Димитър Николов, Мартин Заимов - Изпълнителен директор на "Регионален фонд за градско развитие" АД и Йордан Йорданов - Управляващ директор на "Регионален фонд за градско развитие" АД.
РФГР ще финансира проекти на общини, частни инвеститори и публично-частни партньорства, в шестте големи града на България - Бургас, Варна, Русе, Плевен, Пловдив и Стара Загора, чрез заеми, но в някои случаи и чрез дялово участие. Фондът ще инвестира в проекти, които имат потенциал да облагородят и осъвременят градската среда, като например: обновяване на сгради от социалната инфраструктура, реализация на проекти за подобряване на физическата среда и превенция на риска, изпълнение на системи за устойчива градска мобилност.
Министър Павлова заяви: "JESSICA предлага много възможности за развитие на нашите градове - много повече, от колкото досега беше възможно по линия на структурните фондове. JESSICA насърчава предприемаческия дух и позволява на всички да участват в развитието на българския град. В този смисъл, програмата е една уникална възможност за съвместна работа на българските общини и бизнеса в името на по-добрата градска среда. За разлика от схемите за безвъзмездна помощ, генерирането на приходи е не само допустим, но и търсен елемент и в този смисъл търсенето на печеливши и устойчиви проекти е от ключово значение за успеха на инициативата".
От своя страна Йордан Йорданов - управляващ директор на "Регионален фонд за градско развитие" АД сподели: "За нас е много важно да може повече хора да се запознаят в възможностите на програма JESSICA и на споразумението, което подписахме с Европейската инвестиционна банка. За това организираме тази четвърта среща с бизнеса и местната власт. Досега имаме много позитивни отзиви от цялата страна, което ни мотивира да продължаваме да се срещаме с хората и да ги информираме за различните способи за финансиране облагородяването на градската среда в България". |