Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Дена Димова: Властта не се вслушва в директори, учители, родители за целодневното обучение
Автор: Екип Burgas24.bg 15:08 / 11.10.2011Коментари ()2411
©
Дена Димова - кандидат общински съветник от КП "Ваклин Стойновски за БУРГАС", говори за целодневната организация на обучение в училищата:

Вече втора година в българското училище се прилага целодневната организация на учебно-възпитателния процес. А кога се обсъжда тази идея? Поиска ли Министерството на образованието мнението на директори, учители, родители, общественост? Не. Родителите бяха поканени на родителска среща, за да попълнят декларация, че са " за "целодневното обучение. Задаваха куп разумни въпроси: за условията, за храната, за заниманията по интереси, но не получиха задоволителен отговор. Защото и до ден днешен въпросителните са много. Например: Тази "нова" идея, подплатена ли е с необходимата училищна база и средства? Не! Министерството на образованието отново сложи "каруцата пред коня". Министерството дава кабинетна идея, а задължението за осъществяването и е на директора на училището. Да направим една проста сметка. Едно училище има "ен" на брой класни стаи, в които учат ученици от първи до седми клас на две смени. Всичко е точно разчетено. Влиза Наредбата за целодневното обучение 2010-2011 учебна година. Директорът има задължението да освободи "х" на брой стаи за занимални на първи клас.Осигурява ги. 2011-2012 учебна година - директорът има нелеката задача да освободи още "х" на брой стаи за занимални на втори клас. Нали е магьосник, осигурява ги. И така следващата година за трети, а по-следващата година за четвърти клас. А къде ще учат учениците от пети, шести и седми клас, които трябва да са в обратната смяна? Да му мисли директорът. Или училището от основно ще се превърне в начално, или приемът на първокласници трябва да се намали наполовина. А може би до две години Министерството на образованието ще измисли начин да "клонира" всяко училище?


Ами другият въпрос. Авторите на тази "нова" идея наясно ли са каква психическа умора е това да прекарваш с 20-30 човека осем часа заедно само в една класна стая, когато си на 7,8 години? Защото няма къде другаде да отидеш. Къде са необходимите игротеки, стаи за отдих, за занимания по интереси, свободен физкултурен салон за спорт, където децата учат от 09:00 до 15:30 часа /а не от 08:00 до 18:30 часа/? Няма ги. Някой дава ли си сметка какви ще бъдат резултатите?
А къде е общинската власт? Нали училищата са общински. Тя как реагира на този абсурд? Никак.


А възможностите са няколко:
Да изиска от ръководствата на училищата концепция за прилагането на проекта.
Да настоява пред Министерството на образованието да промени стандарта за целодневната организация - 475 лв. за издръжка, за заплати на вторите учители /възпитатели/, за поевтиняване на храната, което е крайно недостатъчно.
Да се намерят спешно възможности за подпомагане на нуждаещите се училища със стаи в сгради около тях.
Където е възможно, да се започне разширяване и надграждане на училища.


В противен случай и този проект ще влезе в графа "Неуспешни". За кой ли път?




Още по темата: общо новини по темата: 339
11.05.2012 »
17.02.2012 »
28.11.2011 »
10.11.2011 »
07.11.2011 »
04.11.2011 »
предишна страница [ 1/57 ] следващата страница
Още новини от Новини от Бургас:

https://www.burgas24.bg/novini/burgas/Dena-Dimova-Vlastta-ne-se-vslushva-v-direktori-uchiteli-roditeli-za-celodnevnoto-obuchenie-294814
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.