© | Ситуацията на пазара на петрол все още се развива предпазливо, защото няма яснота за посоката на развитие на конфликта в Близкия изток. Това каза главният инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг“ Цветослав Цачев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Той посочи, че от началото на конфликта се наблюдава динамика на петролния пазар – скок в цените в началото на миналата седмица, последван от спад. Опасността от разширяване обхвата на военните действия и включването на останалите арабски държави обаче е реална, смята Цачев. "Включването на Иран и Саудитска Арабия е сериозен риск и би принудило САЩ да предприемат ответни икономически мерки, което да доведе до ограничаване на добива и продажбите на петрол в световен мащаб. Затова в петък видяхме скок в цената. Все по-задълбочаващите се действия в региона имат все по-голям отклик сред населението на тези страни“, обясни той.
Ако конфликтът бъде овладян, цените на петрола ще се стабилизират на нива около текущите – около 90 долара, прогнозира експертът.
Според него може да се наблюдава краткосрочен натиск върху цените на някои метали, но конфликтът няма да наруши добива или доставките им. Скок в цената на петрола и последваща рецесия в края на тази или началото на следващата година обаче биха се отразили върху търсенето на тези суровини, допълни Цветослав Цачев.
Инвестиционният консултант отбеляза, че данните за инфлацията в САЩ през миналата седмица показват, че тя се задържа на нива около 4%. "Няма изгледи засега да пада. Това е притеснително за централните банкери, но те дават сигнали, че няма да има ново повишение. Ако председателят на Федералния резерв се включи към тази група на по-предпазливите, това ще е позитивен знак за пазарите и може би причина да видим опит за растеж на фондовите индекси, независимо от рисковете в Арабския свят“, коментира Цачев. |