© Burgas24.bg | | От 1 юни тази година са в сила изменения и допълнения на Закона за управление на отпадъците, предаде репортер на Burgas24.bg. Направените промени предвиждат драстично завишаване на глобите и санкциите за замърсяване на околната среда с различните видове отпадъци - битови, строителни, масово разпространени, излезли от употреба моторни превозни средства, отпадъци от опаковки.
Община Бургас припомня, че контролното й звено /еко-инспектори/ към Дирекция "Опазване на околната среда" извършва непрекъснат контрол чрез проверки на граждани и юридически лица. При констатиране на нарушения се съставят актове за установяване на административни нарушения, въз основа на които се издават наказателни постановления.* Кои са най-често срещаните нарушения, какъв е размерът на предвидените "финансови" наказания и какво трябва да знаем, за да не бъдем глобени?
- При извършване на ремонти в домовете си, бургазлии трябва да транспортират строителните отпадъци за своя сметка до депото за СО в к-с "Меден Рудник", до Магазин "Mr. Bricolage". - Гражданите следва да предават излезлите от употреба моторни превозни средства в център за разкомплектоване. При констатиране на нарушения, глобите са в размер от 300 до 1000 лв.; за еднолични търговци и юридически лица започват от 1400 лв. и може да стигнат до 20 000 лв.
Най-често срещаните нарушения са:
- Изхвърляне на отпадъци на неразрешени за това места - основно строителни отпадъци и земни маси; - Често се извършва нерегламентирано изгаряне на отпадъци; - Транспортират се строителни отпадъци и земни маси без разрешение или регистрационен документ /направление от Община Бургас/; - Изхвърлят се опасни или производствени отпадъци на неразрешени за тази цел места; - Не се предприемат необходимите мерки за осигуряване на разделно събиране и третиране на батерии и акумулатори; - Извършва се продажба на портативни батерии и акумулатори, но не се предоставя място за събиране на негодни за употреба портативни батерии и акумулатори на територията, на която се извършва продажбата /касае всички магазини, в които се продават батерии/.
Новост е, че Законът за управление на отпадъците постановява, че не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложена глоба до 500 лв. или имуществена санкция до 2000 лв. включително. |