Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Депутатите не позволиха на граничарите да ползват СРС-та
Автор: ИА Фокус 15:18 / 22.06.2023Коментари ()603
© Фокус
Народните представители не подкрепиха промени в Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС) и по този начин не разрешиха регионалните дирекции на Гранична полиция също да имат право да използват СРС. Това се случи със 137 гласа "против", 2 "въздържал се", а 52 депутати бяха "За", предаде репортер на "Фокус".

Измененията бяха внесени от служебното правителство на Гълъб Донев, а част от мотивите бяха, че седемте регионални дирекции отговарят за съответната гранична зона, както и за въздушната граница.

В закона са изброени субектите, които имат право да искат използване на специални резузнавателни средства. От МВР това са Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП), дирекция "Вътрешна сигурност" и областните дирекции на МВР (ОДМВР). ГДГП разполага с териториални звена - регионални дирекции "Гранична полиция" (РДГП), които не са сред изброените субекти имащи право да искат използването на специалните разузнавателни средства. Отдалечеността на повечето РДГП необосновано увеличава необходимото време и ресурси (финансови и човешки), свързани с искането за използване на специални разузнавателни средства. Затова и се разширява обхвата на дирекциите, които могат да ползват бръмбари.

По сегашното законодателство от МВР право да искат използване на специални разузнавателни средства имат Главна дирекция "Национална полиция", Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" /ГДБОП/, ГДГП, дирекция "Вътрешна сигурност" и областните дирекции на МВР. ГДГП разполага с териториални звена - регионални дирекции "Гранична полиция" /РДГП/, които не са сред изброените субекти, имащи право да искат използването на специалните разузнавателни средства, се посочва в мотивите на законопроекта на МС.

Седемте дирекции отговарят за съответната гранична зона, в това число за въздушната граница. Отдалечеността на повечето РДГП необосновано увеличава необходимото време и ресурси, финансови и човешки, свързани с искането за използване на специални разузнавателни средства. За преодоляване на изложените затруднения със законопроекта се предлага като субекти, които имат право да искат използване на специалните разузнавателни средства, наред с ГДГП да се добавят и РДГП. 

Според вносителите предложението цели да обезпечи изпълнението на функционалните задължения на полицейските органи на ГДГП по извършването на оперативно-издирвателната дейност и разследване на престъпления. Осигурява се на ГДГП право на достъп до електронната система на БНБ. По този начин ще се гарантира извършването в пълен обем на дейностите по документирането на престъпления, като се събира и информация за финансови средства, придобити от престъпна дейност.

От "Възраждане" видяха опасност от нерегламентирано подслушване и изтъкнаха, че граница не се пази със СРС-та, а с хора. По думите им СРС-та се използвали за доноси.

Според депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов предложението ще облекчи работата на "Гранична полиция" и смята, че няма опасност от злоупотреба, защото разрешенията за подслушване се дават от съда.



Още по темата: общо новини по темата: 965
20.11.2024 »
25.07.2024 »
09.07.2024 »
01.07.2024 »
06.06.2024 »
03.06.2024 »
предишна страница [ 1/161 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Deputatite-ne-pozvoliha-na-granicharite-da-polzvat-SRS-ta-1725289
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.