Жителите на Поморие са искали градът им да се казва Соленград
Анхиало, Улпия Анхиало, Тутхон, Тохун и Ахеолу са все имена на Поморие през вековете на неговото съществуване. Името Поморие, градът започва да носи преди по-малко от век, каза Димитър Ницов, директор на Историческия музей в Поморие.
"С министерска заповед през 1934-та година името на града е променено на Поморие. Самото население е искало градът им да се казва Соленград, тъй като солодобива е бил един от основните поминъци. Местното население е отправило молба към българското правителство, но тогава правителството на деветнадесетомайците не са се съобразили с това желание и така името Поморие е наложено с министерска заповед", каза Димитър Ницов.
Първите археологически проучвания на територията на Поморие започват непосредствено след Освобождението, територията на Анхиало е изследвана от братя Шкорпил, които са основоположници на археологията в българската история. Те констатират няколко могили с античен произход. Обект на интерес и проучвания още от XIX - ти век е била Тракийска куполна гробница. В момента усилено се проучва старият град в местността Палеокастро. Всяко лято се правят разкопки и се разкриват все по-големи участъци от античния и средновековен Анхиало. През миналия век Поморие се утвърждава като важен туристически център, свързан с морски отдих и балнеология. Лечебните свойства на поморийската кал привличат туристи от цял свят и до ден днешен. Градът е известен с лозарството и производството на вино в днешно време, както и с развитието на балнеологията. През последните години градът е особено актуален и сред руските граждани, които са си закупили имот тук и дори има цял квартал населен с руснаци.
Източник: Радио "Фокус"