Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Започна международната научна конференция в Ахтопол
Автор: Екип Burgas24.bg 12:19 / 28.05.2011Коментари (0)857
© Burgas24.bg
Вчера в Ахтопол започна Международната конференция, на която се обсъждат въпросите на прогнозното моделиране в археологията, едно изключително направление в археологическите изследвания. 40-те участници от САЩ, Франция, Англия, Италия, Германия, Дания, Холандия, Грузия, Румъния и България са сред водещите умове в тази област.

Кметът на Царево поздрави участниците в конференцията, като им пожела ползотворна и успешна работа. В приветствените си думи към тях той отбеляза, че основна грижа на общината, която ръководи, е опазването на културното наследство на нейната територия и в морската й акватория, с ясното съзнание, че то е част от световното културно наследство. "Имаме привилегията да живеем в район, богат на археологически обекти и в същото време да сме на брега на Черно море, което е рай за всеки изследовател на древността", каза кметът.

Конференцията в Ахтопол събра най-големите светила в областта на прогнозното моделиране. Сред изтъкнатите гости бе американският професор Кенет Кваме от университета в Арканзас, топ изследователи в сферата на прогнозиращите модели в археологията. Занимава се с археология от 1981 г., оттогава е и големият му интерес към тази област на науката. Преподава геофизика, занимава се също така и с информационни технологии. За да усили ефекта от това прогнозиране, използва и статистически методи.

Професорът сподели от опита си, че методите на модерното прогнозиране се прилагат най-успешно в слабо развитите части на Америка, например в села, където все още не е развит туризмът и няма толкова голяма индустриализация. Използването им помага да се предположи къде биха могли да се намерят подходящи археологически находки, а така и да се предпазят тези райони от прекалената индустриализация, която би могла да им навреди. Най-много тези методи били използвани в югоизточната част на Колорадо, където археолозите успели да открият много древни села на племена, живели в тази област. " Интересното е, че ние не показваме тези открития на обществото, защото се страхуваме, че това би било твърде опасно от гледна точка на това, че използваме много скъпа технология, а самите обекти са изключително деликатни и съществува риск да дойдат твърде много хора на мястото. Вместо това ние се свързваме с правителствени организации и им предаваме данните, които сме открили. Те от своя страна изпращат специалисти, които да направят предварителни изследвания и да изведат експонатите, които могат да бъдат взети в музей", разказа професорът.

Зам.-деканът на "Историческия факултет" в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Тотко Стоянов, също участник във форума, обясни, че тенденцията в изучаването и опазването на културното наследство е не да се разкопава и изучава всичко, а да се изучава от дистанция. Дистанционните модели ставали все по-актуални, защото използването им предоставя възможност не само да се обхванат големи райони, а и по-мащабно да бъдат предвидени процесите, които са се случвали.

Археологът, който от години проучва обекти в Югоизточна България, каза: " В момента районът изглежда като обезводнен. Преди хилядолетия по времето на траките това е бил район с едни течащи реки, с богата селищна система и там има няколко големи центъра, които са свързани с най-големия разцвет на тракийската култура. Този район не може да бъде изучаван по традиционните методи, или трябва да се изучава столетия"

Доц. Стоянов подчерта, че прогнозното моделиране е нещо, което е доказало стойността си в страни, които винаги са били важни в историята. У нас то също има място. "Надявам се, че скоро ще могат да се убедят и държавните институции, че трябва да се стимулира това, да се вложат средства по един или друг начин. От друга страна се задълбочава ефектът от запазването на културата по нетрадиционен начин, защото по традиционния начин нещата или се случват твърде бавно, или просто не се случват", сподели той.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Грипна епидемия обхвана страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Рокади в ДПС
51-ото Народно събрание
Световна черна хроника
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: