Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Замъкът край Равадиново дари препис на Паисиевата история на българите в Одрин
Автор: Екип Burgas24.bg 16:01 / 24.10.2016Коментари (0)2093
© Burgas24.bg
Първият ръкописен препис на "История славянобългарска", направен в Замъка "Влюбен във вятъра" край Равадиново, е вече при българите в Одрин. Собственикът на Замъка Георги Тумпалов предаде преписа на отец Александър Чакърък, свещеник в българската църква "Св. вмч. Георги". На церемонията по предаване на дарението присъстваха Генралният консул на България в Одрин Васил Вълчев и други дипломати от българското консулство, представители на църковното настоятелство и на българската общност в региона.

"С голямо вълнение, гордост и смирение дарявам преписа на първата българска история на тази черква. Искрено се надявам тя дълго да запази родовата памет тук", каза Георги Тумпалов.

Собственикът на Замъка е впечатлен от историята на семейство Чакърък, което повече от век съхранява българщината и предава на поколенията от баща на син непоколебимостта на бъдеш българин в една чужда държава. През 2004 г. дуайенът на фамилията отец Филип Чакърък бе награден с най-високото отличие на българското външно министерство "Златна лаврова клонка". Наградата му бе връчена лично от тогавашния министър - председател на България Симен Сакскуборготски при тържественото откриване на обновения и реконструиран храм. След смъртта му мисията пое неговия син Александър Чакърък, а пътя ще продължи внукът му Георги, който пред дарителите и гостите на церемонията заяви готовността си да пази българския дух и вярата в този храм. Именно това е накарало Тумпалов да дари първия препис на "История славянобългарска" на църквата в Одрин, за която семейството се грижи от десетилетия. Към ръкописа, като дарение към църквата "Св. вмч. Георги" бе прибавена и икона на Св. Георги. Собственикът на Замъка дари икона и на другия български храм в Одрин - "Св.св. Константин и Елена".

Инициативата в наше време да бъде преписана Паисиевата история бе подета по време на тазгодишните Великденски празници. В параклиса на Замъка 1431 души преписваха с паче перо дума по дума Историята и привършиха първия препис само за два месеца. Дареният препис има автентичен вид и съдържа пълен списък с имената и възрастта на всички "преписвачи" - българи и чужденци от 2 до 102 години.

"Одрин и българската църква се посещават ежедневно от многобройни туристи - българи и чужденци. "История славянобългарска" е символ на родолюбието и българщината и ние се радваме, че нейният препис се намира на място, което е емблематично за героичното ни минало. Българската общност в района наброява около 100 хил. души. По-голямата част от младите хора живеят в индустриалния град Чорлу, само на 70 км от Одрин и често посещават църквата. Те имат потребност да поддържат жива своята българска духовност", каза генералния консул Васил Вълчев.

Интерес към Паисиевата история проявиха и турските журналсти. Десетки представите на медиите, между които и на националната турска телевизия, присъстваха на церемонията по предаване на дарението и се запознаха със създаването на святата за българите история, с живота на Хелендарския монах и с времето, когато само една книга е повдигнала духа на цял един народ.

В църквата "Св. вмч. Георги" има читалище с български книги и историко-етнографска експозция, която непрекъснато се обогатява с нови експонати, разказа отец Александър Чакърък. Сега към тях ще бъде прибавена и святата Паисиева история, която става още по-ценна, защото е преписана от наши съвременници. А това е най-голямото доказателство, че патриотичният български дух е жив.

"Влюбен във вятъра" е единственият новопостроен замък в Европа и единствен в България. През последните години той спечели множество международни отличия, с които успя да повиши туристическият рейтинг на страната ни. Замъкът работи като атракцион, а атракциите могат да бъдат всякакви, дори и родолюбиви.

Защо започнахме да преписваме Паисиевата история? На този въпрос Георги Тумпалов отговаря така: "Защото съм българин. А Паисий ни е завещал да преписваме тази историйца и да пазим българския род. Желанието на хиляди хора да препишат поне ред от славното ни минало доказва, че българската история продължава да се пише."

Над 6 хиляди души вече са се включили в преписването на История славянобългарска" в Замъка. След първия препис последва втори, а после и трети. Те също ще бъдат дарени на български културни и духовни институти.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: