© Burgas24.bg | | За археологическо лято 2010 г., както и за възможните промени в Закона за културното наследство разказа заместник-министърът на културата Тодор Чобанов.- Какви са средствата за археологически разкопки, които Министерство на културата ще предостави това лято? - Средствата за разкопки идват от различни източници - по линия на БАН и Министерството на образованието, чрез общините, във връзка със спасителни проучвания на инфраструктурни обекти като ЖП линии и магистрали. Съгласно Закона за културното наследство средствата за археологически проучвания се определят със закона за бюджета в централния бюджет, т.е. идват от частта за култура в него. За тази година сме предложили на МФ да се отделят около 1 млн. лева за археологически проучвания.
- Кои проекти ще бъдат финансирани приоритетно? - Проучванията на старите столици Плиска, Велики Преслав и Велико Търново.
- Какви са разпоредбите на новия Закон за културното наследство във връзка с получаването на разрешения за започване на работа на отделните обекти? - Законът предвижда разрешенията в повечето случаи да се издават от Министъра на културата. За съжаление в закона има редица слабости, които правят издаването на разрешенията труден и продължителен процес. Въпреки това към момента сме издали вече разрешенията за повечето от планираните за т.г. обекти. Обмисляме и законодателни изменения, които да оптимизират и облекчат процедурата.
- Какви са очакванията ви във връзка с това археологическо лято, къде очаквате работата да е най-интензивна? - Работата навсякъде е интензивна. Истината е, че някои колеги просто се появяват в медиите повече от другите, т.е. въпрос на разгласа е колко се знае за един или друг обект. За нас особено важен е обектът в сърцето на София, свързан с изграждането на новата метростанция и запазването на археологията над нея. Проектът за станцията се изменя вече 4 пъти, за да се нагоди максимално към откритите древни структури. Целта е да се съхрани колкото е възможно повече и да се оформи един модерен подземен музей.
- Как приключи етапът на приемане на заявленията за регистрация на частните колекции, колко се регистрираха? - Имаме около 210 души, които се декларираха в законово установения срок- 10 април 2010 г.
- Какво мислите за предложенията, направени от Съюза на колекционерите в България? - За момента конкретни предложения са постъпили основно по отношение на търговията с произведения на изкуството. Практиката е работните ни групи да изслушват и получават становища от всички заинтересовани страни. Министър Рашидов ни е възложил да оптимизираме режима, така че едновременно да гарантираме обществения интерес, но и да не спъваме пазара с неизпълними ограничения.
- Как ще се отрази кризата на процеса на социализация на културните обекти? - В известен смисъл позитивно, защото спря нерегламентираното строителство в особено рискови зони като Стария Созопол, Несебър, Силистра и други. Същевременно кризата ни пречи да изпълняваме ефективно държавната политика в сферата на наследството - за социализацията трябват средства. За щастие европейските програми ще компенсират донякъде липсата на средства.
Източник: Агенция "Фокус" |