© Impact Press Group | | Строги правила за лова бяха въведени в Странджа. Забраната за лов в пограничния регион отпадна, но заради опасност от ново разпространение на шап, ловците трябва да се съобразяват със специални мерки, въведени от Агенцията по храните, по разпореждане на Брюксел.В задължителния инструктаж преди всеки лов, специално внимание е отделено на шапа.
"Стреляме по ясно видима цел - диво прасе и хищник. Ако убием животно, начинът на действие го знаете - животното се слага във фризера, до излизане на пробите", обяснява Иван Иванов, ръководител на ловна дружинка.
За целта, наред с пушките, всяка ловна дружинка в региона е снабдена и с епруветки. Пробите се вземат не от ветеринари, а от самите ловци.
Според д-р Георги Пискюлиев от Бургас всички ловци са инструктирани и обучени от официалните ветеринарни лекари по общините как и какви точно проби за шап се взимат.
Пробите се изпращат в акредитирана лаборатория в София. Едва след излизане на резултатите, ако са отрицателни, трофеят се разпределя между ловците.
"Трудно е мерките да се прилагат на практика, но нямаме никаква друга алтернатива, защото нещата бяха поставени по този начин - или ще се спазват тези мерки, или просто забраната ще си остане в сила", заяви Румен Желев, председател на Управителния съвет на Югоизточно държавно предприятие.
С изненадващи проверки горската стража ще следи дали се спазват мерките. Ловците твърдят, че и сами могат да се контролират.
"Това е в общ интерес, даже хората са от тук, от този район и ако те допуснат нещо, това значи, че техните животни после трябва да бъдат убити", смята Петър Заберски, председател на ловна дружинка от с. Богданово.
Взетите досега проби от отстреляни диви животни са отрицателни. Санитарният кордон обхваща общините Царево, Малко Търново, Средец, Приморско и Созопол, както и областите Ямбол и Хасково. Изследването на дивите животни по този начин ще покаже и дали със застудяването на времето, шапът не е плъзнал пак в региона.
Източник: bTV |