© | | Вълци плъзнаха по селата в Бургаско и налитат на домашни животни. За огромната популация на хищниците сигнализира председателят на ловно-рибарското сдружение "Лебед" Невен Каравасилев.Най-потърпевши са селата в общините Средец, Малко Търново и Созопол. Там вълците не са пощадили дори едрия добитък. В Индже Войвода и Звездец има изядени биволи, коне и малки телета.
От 3 години насам държавната премия от 100 лв. за убит вълк и 150 лв. за отстреляна вълчица е спряна, въпреки увеличената популация, коментират ловците.
От средата на август, когато започна ловният сезон, до момента обаче ловците в Бургаско са отстреляли над 20 вълка, което е доста тревожна бройка.
Хората са на тръни, тъй като освен, че масово унищожава дивеча и посяга на животните в самите селски дворовете, вълкът е преносител на много болести. Ловците подозират, че точно така е тръгнала шарката по овцете в Стоилово, които ветеринарите наскоро избиха.
Съмненията им се потвърждават и от другото голямо огнище на шарка в страната - това в Благоевградско, където е констатирана също свръхпопулация на вълци.
"В Турция, откъдето идват заразите и откъдето мигрира вълкът, той е защитен вид. Въпреки огромната му популация там той не се отстрелва и минава границата свободно", обяснява Каравасилев.
Природозащитници надигат глас да се сложи срок и ловуването на вълка у нас да не е целогодишно. Ловците обаче се противопоставят. Те смятат, че подобни ограничения в случая не са допустими, тъй като щетите от нашествието на вълка са трагични за селските стопани.
В стрес е и останалият дивеч, който вълците унищожават поголовно. Дивата свиня, чийто ловен период в момента е в разгара си, е принудена да се движи на големи групи, за да се защитава.
Огромната популация на вълци в планината изтиква чакалите към полските райони и там те правят множество поразии. От тяхното нашествие е намалял дребният дивеч - зайци, яребици и фазани. От началото на годината ловците от "Лебед" са отстреляли около 260 чакала повечето по полетата.
"Годишно убиваме между 600 и 700 чакала, което означава, че в крайна сметка не можем да отстреляме само приплода на наличния хищник. Борбата с него е изключително трудна. В нашата област, той просто има отлични предпоставки за живот", добави председателят на "Лебед".
Източник: в. "Монитор" |