Заплатите на общинските съветници в Айтос, които разбуниха горещи страсти в града, отново ще бъдат разисквани на сесия на местния парламент. Кметът Евгени Врабчев е входирал предложение за прегласуване на сумата, възлизаща на около 180 лева на месец, което ще бъде гледано на предстоящото в събота заседание на Общинския съвет. Темата с парите на съветниците предизвика скандал на предходната сесия и оттогава е широко разисквана публично, като провокира серия декларации от различни политически сили.
Съветниците предизвикаха гнева на администрацията, тъй като след бурни дебати и специално отделена почивка от 15 минути те си гласуваха 150 лева за участие в сесия и по около още 25 лева за участие в комисия. „Това е пет пъти повече от дневния надник на служител в администрацията", ядоса се кметът Врабчев. Превърналото се в скандално предложение беше направено от независимия Байчо Байчев, който обаче заяви, че публично ще обяви името на първия съветник, който се разпише във ведомостта, че си е взел парите. От ГЕРБ първи официално се обявиха категорично против увеличаването на месечното си възнаграждение. „В тази трудна икономическа ситуация, в която се намира страната ни и населението в момент на финансова криза, считаме, че решението на общинските съветници от ДПС и Атака, гласували „за", е неразумно. Всеки избран от народа общински съветник при встъпването си на тази длъжност би трябвало да е наясно с ангажираността си в обществения и политически живот, загубата на лично време и средства. Искрено се надяваме, че възнагражденията ще бъдат дарявани", казаха от групата на ГЕРБ.
Бурни дискусии провокираха и в Бургас заплатите на съветниците, които също ще обсъждат отново парите си на сесията, насрочена за утре. Преди по-малко от месец местният парламент гласува да работи безвъзмездно, но изкара така само 20 дни. В настоящия дневен ред е включена докладна записка, подкрепена с 19 подписа с искане на твърдо месечно възнаграждение от 350 лева.
През миналия мандат съветниците в Бургас получаваха по 1500 лева месечно, а в настоящия доскоро се подписваха срещу 150 лева. По-високо е заплащането само в Надзорния съвет на Агенцията по приватизация, където възнаграждението възлиза на три минимални работни заплати.
Източник: factor-bs.com |