Войната за 400 дка на Бутамята

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:52 / 26.08.2010
1108
Скандалноизвестният Недим Генджев, който наскоро беше възстановен като председател на Висшия мюсюлмански съвет, вчера взриви публичното пространство, като заяви, че виден български политик едва ли не вече е сложил ръка на апетитен терен, намиращ се непосредствено до популярния плаж "Бутамята" край Синеморец. Изказването му допълнително разпали войната, която вече седмица се води между община Царево и мюфтийството за крайморския терен с площ от 395 декара. В нея се включи и шефът на Районната дирекция по горите /РДГ/ в Бургас - Румен Желев, а по случая е сезирана и прокуратурата.

Никому неизвестният в Царево Юксел Ахмедов , чието име нашумя преди дни като човека, опитал се да измами общината, като поискал нотариален акт за златния терен в Синеморец, е имал истинско пълномощно от Генджев. Главният мюфтия изпратил своя представител да вземе скица на имота, след като получил сигнал, че някой има интерес към него. "Исках да разбера кой иска да гушне земята, която е собственост на мюсюлманското изповедание", коментира вчера Генджев.

Той отрече документът, с който претендира за терена, да е фалшив. "От него се вижда къде се намира имотът. Подписан е в Пловдив, защото кадастърът е общ за цялата страна. Аз съм искал този имот за изповеданието. Някъде в архивите трябва да има и нотариален акт. Ако земята не е в "Натура 2000", ние ще си я възстановим", каза Генджев. Той не изясни какви са му намеренията за терена. "Има имоти, които се използват да носят приходи за изповеданието, а аз го заварвам във финансов колапс", каза лаконично той.

Конфликтът избухна миналата седмица, когато неочаквано в община Царево се появил именно Юксел Ахмедов, който се представил като пълномощник на Генджев. Мъжът е поискал от общинските служители скица и актуална информация за имот в землището на село Синеморец. Представил ксерокопие на скица с дата от 18.06.2008 г. за атрактивния имот, представляващ гора, с което твърдял, че той е собственост на Мюсюлманска вероизповедна общност . От община Царево разгласиха тогава, че служителите са предотвратили опит за измама, тъй като на документа имало трудно разпознаваем печат на Общинска служба "Земеделие" в Царево, но подписът по него бил на "Сийка. Бандакова", каквато служителка в града няма. По-късно се оказало, че тя е от Земеделската служба в Пловдив, което съвсем усъмнило общинарите в Царево, че има нещо нередно в представената скица.

От община Царево обявиха, че от 2006г. за землището на Синеморец действа кадастрална карта и всички скици се получават от службата по геодезия, картография и кадастър в Бургас, а не от вече закритата общинска служба "Земеделие". Представената скица е от 2008 г., което показвало, че е фалшива. Видно от нея е, че имотът е възстановен на Висшия мюсюлмански духовен съвет по реда на чл.13, ал.5 от Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд. Съгласно този член Общинската служба по земеделие се произнася с решение за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд в съществуващи, възстановими или нови реални граници на български физически и юридически лица, от които те са били отнети. Общинските служители са отказали каквито и да са услуги по молбата на появилия се пълномощник Юксел Исметов, след което той си тръгнал. Още тогава царевският градоначалник Петко Арнаудов коментира, че това е дързък опит за измама.

Вчера той реагира остро на твърденията на Генджев, които задълбочиха войната за имота. "Аз ви казвам, че тази земя е собственост на държавата - Държавен горски фонд. Този човек, който дойде в общината, не го познава никой, външен е. Проблемът е, че представи скица, която е фалификат. Не искам да споря с Генджев, сезирал съм прокуратурата, не съм специалист, за да проверявам аз. Средноинтелигентният човек като види нещо такова, ще се усъмни, че е нередно", каза Арнаудов. На въпрос дали популярен политик е проявявал интерес към терена, както обяви Генджев, Арнаудов отговори: "Той може да твърди, каквото си иска". Кметът заяви, че изобщо в този район не е заложено да се строи. "Строителство там изобщо не е предвидено по новия общоустройствен план", каза градоначалникът.

Шефът на бургаската РДГ Румен Желев заяви вчера, че е разпоредил пълна проверка по случая, за да бъде установено напълно ясно чия е собствеността на скандалния имот. "Престрелките до момента се водят между кмета на Царево и мюфтийството, но всъщност става дума за горски фонд. Този случай е поредният и вече се чудя докога разни хора и институции ще вадят документи, съшити с бели конци, за да искат гори. Над 110 хиляди хектара гори са върнати на общините. Всички земи едно време са били предоставяни за ползване на дадени институции, но това не ги прави собственици. Все едно да ви дам апартамент да живеете временно в него, това не значи, че сте собственик. Докога ще вадят измислени доказателства? Категоричен съм, че след проверката ще предприема действия в посока да защитя имота и той да остане собственост на горския фонд", каза Румен Желев.


Източник: в. "Черноморски фар"


Виж коментарите (0)

Още по темата (1):
18.08.2010 Шокиращ опит за имотна измама разкриха служители в община Царево
Още новини от Регионални новини:
Кола изхвърча в нива, бургазлия загина на място
След туристите – свине по улиците в Царево! Свободолюбив шопар пр...
Шофьорите да си отварят очите на 4! Подобни инциденти на пътя в Б...
Инцидент на пешеходна пътека с момиченце от Айтос
Какви жилища се строят в Бургаско?
Велосипедист се преби в Поморие


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).