В окръжната прокуратура - Бургас, е образувано досъдебно производство за строителство в некропола на Созопол, съобщи говорителят на прокуратурата Калина Чапкънова. Тя уточни, че досъдебното производство е срещу виновни лица и все още няма конкретно привлечени обвиняеми. Според Чапкънова ставало дума за много строителни обекти на некропола Аполония Понтийска, за които има констатирани нарушения. Част от тях били свързани с неизпълнения на указания от Националния институт за паметниците на културата. Сред останалите нарушения са липсата на консервационни мероприятия за археологическите находки и унищожаването на част от тях при строителството на хотели и вили.
Говорителят на окръжната прокуратура каза още, че част от материалите са пратени в Софийска градска прокуратура, която също работи по случая.
"По закон преди да се строи в района на археологически резерват, инвеститорът плаща на археолозите да проучат мястото. Едва когато НИПК каже, че там няма недвижими археологични паметници, а министърът на културата подпише това заключение, може да се строи", обясни процедурата директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров. Той е особено чувствителен по темата, защото Созопол е родният му град и му предстои скорода бъде обявен за негов почетен гражданин.
"Знам, че отдавна се работи по някакви сигнали. И мен са ме питали от прокуратурата. Може би има случаи, когато законът е заобикалян и не са извършвани разкопки? Те се правят от местните археолози. Там целогодишно работят и колеги от Националния археологически институт", допълни Димитров. Негов екип копае на остров Св. Кирик и е направил интересни открития.
Некрополът на Аполония Понтийска датира от средата на V в. преди Христа до края на III в. пр.Христа. Обектът се намира в две зони в местността Буджака - в районите, известни като Калфата (на Харманския плаж) и Солинария към къмпинг "Каваци"), каза шефът на музея в Созопол Димитър Недев.
Според него обектът е стойностен, но повече от научна гледна точка, тъй като дава представа за цивилизацията по нашето Черноморие. Недев коментира, че проблем не е толкова строителството, а липсата на средства за консервация на проучените вече зони.
В момента почти всички терени в некропола са застроени. "Все още няма сериозно унищожаване на участъци от некропола, но е факт и това, че ние не можем да осеем плажа Харманите с древни гробища", коментира още Димитър Недев.
"Ние също сме изненадани от активността на прокуратурата точно сега", заяви научният ръководител на проучването на некропола ст.н.с.д-р Кръстина Панайотова от НАИМ към БАН.
Тя разказа, че обектът е най-добре проученият некропол несамо в България. Изследвани са над 2300 гробни съоръжения, стотици останки от ритуали, хиляди артефакти, между които уникални гръцки рисувани вази, които се съхраняват в музея в Созопол.
"Най-голямото ни постижение е, че успяхме да проучим некропола. Понякога изпреварвахме багерите, понякога проучвахме успоредно със строителството на хотели. Имало е случаи, в които са ни заплашвали. В същото време нищо не се направи за консервацията и реставрацията на обекта", коментира Кръстина Панайотова.
Според местни акцията на прокуратурата точно в този момент обслужвала предизборни интереси. Според други ставало дума за вечната битка между собственици на хотели на 1-а и 2-а линия от морето. Тези, които вече са построили, са против някой да им скрива гледката, като вдигне нов хотел, коментират в Созопол.
Източник: в. "24 часа - Бургас" |