© | | Миналото и настоящето на Айтос са обединени от една фолклорна традиция, която в продължение на 45 поредни години демонстрира красотата на българското народно изкуство и го предава от поколение на поколение.
Фолклорните празници "Славееви нощи" са емблематични за Айтос - всяка година, в началото на юни, в продължение на три дни, участниците в концертите и конкурсите се надпяват със славеите на открита сцена в парк "Славеева река". На 7,8 и 9 юни 2013 г. се провежда юбилейното 45-то издание на "Славееви нощи Айтос 2013". Хиляди талантите, записани за участие в конкурсите и концертите, заради популярността и авторитета, извоюван с годините. Хиляди са и зрителите на поляната край сцената, привлечени от красотата на българските гласове и багрите на автентичните народни носии.
Украсена с естествен природен декор, сцената, която пази и развива българската духовна култура, е в непосредствена близост до Архитектурно-етнографския комплекс "ГЕНГЕР", съхранил през вековете материалната култура на айтозлии - бита, архитектурата и занаятите на стария Айтос.
За първи път айтоските фолклорни празници се провеждат като Годишен преглед на художествената самодейност в края на творчески сезон - 1968 г. на НЧ "Васил Левски 1869" - град Айтос. Още на следващата година, ръководството на читалището приема решение да превърне Прегледа във Фолклорен фестивал, вдъхновен от творчеството на композитора Филип Кутев. Така се поставя началото на традицията, която и до днес е живата връзка между талантливия български композитор и неговия роден град.
Най-здравата нишка в годините напред е традиционното участие на певци, инструменталисти и танцьори от Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" - София в програмата на празниците. От близо десетилетие, почетен председател на журито на Празниците е проф. д-р Елена Кутева, дъщеря на композитора и Директор на Ансамбъла.
През 1986 година, за първи път в рамките на тридневните празници се организира конкурс за млади изпълнители. През изминалите 27 години много млади дарования започват своя творчески път от сцената на "Славееви нощи". Като мост между поколенията, празниците стимулират интереса и любовта на децата и младите хора към българското национално изкуство. Утвърждават живата народна песен, музиката и танца като един от приоритетите на съвременната ни култура.
От 2002 година, няма възрастови ограничения за участниците в конкурсите - провеждат в три възрастови групи - до 14, до 18 и над 18 години.
В рамките на празниците се провеждат пет конкурса:
- конкурс за изпълнители на народни песни - конкурс за инструменталист /гайда, кавал, гъдулка и тамбура/ - конкурс за певческа група за изворен и обработен фолклор - конкурс за инструментална група за изворен и обработен фолклор - конкурс за танцова група
Наградният фонд е осигурен от Община Айтос и спомоществователи.
Неповторима е атмосферата на айтоските празниците с изобилието на красиви и опазени от времето носии със сложни шарки и плетеници - строго симетрични и чисти, в съчетание с неповторимия народен талант, с гласовете, звуците, стъпките - със символите на националната ни идентичност.
Расте броят на участниците в конкурсите на "Славееви нощи" с всяка изминала година. В 45-то издание ще участват изпълнители и състави от всички фолклорни области на България. Расте и наградният фонд за победителите в конкурсите, който се осигурява от Община Айтос и от спомоществователи.
Юбилейни плакети "Славееви нощи 2013" ще бъдат връчени на личностите, допринесли за развитието и продължаването на традицията, и на всички участници, заели първите места в конкурсите на "Славееви нощи 2013". |