© | | На пресконференция за приключване на проекта на община Созопол "Изминати/бъдещи пътища" заместник-кметът на общината Петя Чапевова и ръководителят на проекта Гергана Глухчева запознаха обществеността с дейностите и постигнатите цели на проекта, който е на обща стойност 440 129 лв. Пресконференцията се състоя на 3 юни в конферентната зала на хотел Селена, веднага след приключване на Фестивал "Созополис", който се провежда за втора година в рамките на проекта. Община Созопол е поела ангажимент да го организира със собствени средства през 2014 г., за да се утвърди като трайно събитие в началото на сезона, с което "лятото идва в Созопол", както гласи рекламният слоган на фестивала.Европейският фонд за регионално развитие финансира проекта на община Созопол с 320 696,50 лв., националния бюджет - с 37 729 лв., а община Созопол участва в неговата реализация с 18 864,50 лв., което е задължителен принос и с още 62 839 лв.- допълнителен принос. Продължителността на проекта е 20 месеца.
Ръководството на общината отбеляза, че е постигната общата цел на проект "Изминати/бъдещи пътища" - да насърчи социалноикономическото развитие, устойчивия туризъм и привлекателността на община Созопол чрез развитието, обновяването и обогатяване на културния живот. Г-жа Глухчева детайлно обясни как сцената на читалище "Отец Паисий" се е превърнала в модерна сцена за културни изяви, благодарение на сериозния ремонт и реконструкция, както и на вложените средства в модерното й оборудване и обзавеждане. Сега тя една от малкото, ако не и единствената, въртяща се читалищна сцена в страната, която дава многобройни възможности за провеждане на различни прояви.
Ръководителката на проекта подробно се спря и на креативността и добре свършената работа по дейностите за обществено осведомяване, промотиране и реклама на провежданите иновативни културни събития, както и на тези за осигуряване на публичност и информираност по проекта, които по силата на договор с община Созопол се извършваха от Българска издателска компания.
Разбира се, основният акцент бе поставен на организирането и провеждането на двете издания на фестивал "Созополис", който е основна дейност по проекта. В програмата на 5-дневният иновативен фестивал бяха включени събития от различни сфери на изкуството с широкото участие на аматьори и професионалисти /над 2000/. Възможност за изява имаха и групи в неравностойно положение, в частност ромската общност и хора с увреждания, като по този начин бе осигурен равен достъп до културни събития за всички жители на общината независимо от техния пол, етническа принадлежност, социален статус, което е и една от целите на проекта.
Глухчева подчерта, че иновативността на фестивала се състои най-вече в това децата, които са основен акцент в "Созополис", да бъдат провокирани да се изявяват творчески от професионалисти, които да ги запалят за изкуството, да им предадат уменията си.
Дейностите по проекта достигнаха и до основните целеви групи - жителите от населените места на територията на община Созопол и към всички посетители на общината.
Гостите на пресконференцията и ръководството се разделиха с надеждата да посрещнат следващото лято отново с фестивал "Созополис", който да бъде обогатен с още повече участници и събития, които превръщат събитието в истински празник на изкуствата и таланта. |