За десета поредна година се организира православна краеведска ученическа експедиция за проучване на миналото, бита, традициите и вярванията на хората от Странджанските села. Организатори на родолюбивото начинание са Православен духовно-просветен енорийски център "Свето Възнесение Христово" при катедрален храм "Св. Св. Кирил и Методий" - Бургас, Община - Малко Търново, Община - Бургас, ОДК - Бургас.
Изследователската програма предвижда тригодишен период на проучване, като през всяка година на място се провеждат анкети с местните жители по методика за теренна работа, изготвена от краеведски екип в състав: д-р Вида Буковинова, Милка Бихлюмова и ставрофорен иконом отец д-р Захарий Дечев. Тазгодишната експедиция е първата в Малкотърновското село Стоилово. Ръководители са д-р Вида Буковинова, Милка Бихлюмова, учителите Емилия и Нейко Решовски, Димитрина Забирова от Общински музей - Малко Търново и енорийския свещеник на гр. Малко Търново - отец Серафим.
Към закътаното в диплите на Странджа селце в неделя в 10.00 часа от сборния пункт на улица "Булаир" в града ни ще потеглят седемнадесет бургаски изследователи. В село Стоилово към тях ще се присъединят още петима души от Малко Търново. Всички те ще се включат на пълни обороти, за да изпълнят интензивната си научна програма. Ще живеят в домовете на местните хора и ще се опитат да съберат техните спомени за миналото на този уникален български регион.
Православните краеведи ще контактуват с възрастните жители на Стоилово не само в изследователската си дейност: по десетгодишна традиция всяка вечер се запалва експедиционният огън, около който домакини и гости обсъждат не само съвместната си работа през деня и предстоящите задачи, но споделят и мислите и проблемите, които ги вълнуват. Това общуване между младежите и възрастните хора винаги досега се е превръщало в своеобразен мост между поколенията и има невероятен възпитателен ефект върху средношколците. За любезните домакини пък това е начин да се върнат в детството и младостта си, да разкрият жизнения си опит, отново да съпреживеят миналото, да възкресят своите отдавна починали близки. След полезните разговори, около огъня зазвучава музика и се извива кръшно хоро, което по традиция се води от българското знаме. Стари и млади следват красивия ритъм на танца и ще се съпреживяват емоцията му.
Понеже експедицията е православна, младите краеведи ежедневно ще участват в две богослужения, които ще бъдат провеждани от свещеника на Малко Търново отец Серафим. За него това е второ поредно участие, но тази година отговорността му ще бъде доста по-голяма, тъй като ще е единственият свещеник. Досега основен двигател на начинанието беше ставрофорен иконом отец д-р Захарий Дечев, който от миналата година получи високото признание да поеме поста на ректор на Духовната семинария в София и за пръв път сега той няма да е част от експедиционния живот.
Пак по традиция, всяко посещение в домовете на информаторите от селото ще започва с целуване на ръка на домакините - позабравен жест от патриархалното минало, който винаги дълбоко трогва възрастните хора.
Православно-краеведските експедиции са уникално родолюбиво начинание, нямащо аналог в страната ни. Методиката за провеждането им е разработена преди повече от десет години. Резултат от дейността им са ежегодно издаваните сборници "Жива старина II", в които се обобщава събраната информация от всяка експедиционна година. В дните преди Празника на град Бургас - 6-ти декември, се провеждат и ежегодните "Светиниколаевски православно-образователни четения", на които учениците представят чрез научни съобщения своята работа като млади правиславни краеведи, а представители на научните среди в страната представят свои актуални разработки.
Положителен момент в организирането на експедиция "Стоилово 2011" е това, че за пръв път в начинанието се включва и Община - Бургас в лицето на ОДК. Това стана факт, благодарение на заместник-кмета по образование - г-жа
Йорданка Ананиева и ръководителката на Общинския детски комплекс - г-жа Пепа Ангелова. Общината се ангажира с помощ при осигуряване на помещение за провеждане на научния форум през декември и при издаването на сборниците с материали от експедицията и Светиниколаевските четения, а ОДК ще изпрати свои млади кръжочници, за да се запознаят и отразят работата на изследователите на българската старина в Стоилово.
Както е било винаги досега, основен спомоществовател и партньор на начинанието са Община - гр. Малко Търново, в лицето на Кмета г-н Иван Иванов и зам. Кмета по образованието г-жа Катя Куюмджиева и Общински музей - гр. Малко Търново, в лицето на неговия директор г-жа Ивелина Иванова. В самата експедиционна работа отново ще се включи по дългогодишна традиция представителят на малкотърновския музей г-жа Димитрина Забирова.
По финансови съображения тази година експедиционният период е съкратен от десет на пет дни, но цялата група от ентусиасти е уверена, че ще успее да се справи, въпреки съкратения наполовина срок. Ръководители, участници и партньори са убедени, че при завръщането на групата на 10-ти септември ще могат да отчетат стопроцентово изпълнение на набелязаните изследователски задачи.