Учени установяват причините за смърт при делфини в Черно море
Учени са започнали работа по проект, който да установи причините за смърт при делфини в Черно море. Това заяви д-р Константин Михайлов гл. асистент в Института по рибни ресурси ръководител секция "Ихтиология" и член на научния комитет към AKOBAMS - споразумение за опазване на китоподобните животни в Средиземно, Черно море и прилежащата Атлантическа акватория, в Монако.
Той разясни, че проектът е финансиран от секретариата на AKOBAMS, като двете основни задачи, са изследване на живи и мъртви делфини, които обитават Черно море, а именно обикновен, афала и азовския делфин. По време на проекта ще бъдат данни, биологични и друга основна информация, с които учените да определят честотата на тези изхвърляния и причините за тази смъртност сред делфините.
Втората задача, която е зададена в амбициозния проект е оценка на влиянието на риболова върху смъртността на делфините т.е оценка на преулова на делфини в рибарските мрежи, които са основно хрилни мрежи предназначени за улов на калкан. По думи на д-р Константин Михайлов случаите на изхвърлени на брега мъртви делфини са по-редки, сравнено със Средиземно море, където мащаба е много по-голям. По думите му по българското Черноморие през 1994 година е имало висока смъртност сред делфините, която е била причинена от вируса на морбили.
Специалистът уточни, че под изхвърлен на брега делфин или китоподобен вид се разбира предимно нарушената ориентация на морския бозайник и тогава той излиза на брега и умира. Михайлов добави, че в случая проекта има за цел да изследва мъртви делфини, които в големия си процент са попаднали в рибарски мрежи и са умрели там.
"Това е непреднамерен улов, като делфините просто са попаднали там и умират", обясни специалистът. Той добави, че тези хрилни мрежи представляват най-голяма опасност за азовката, тъй като в много голям процент и тази година резултатите от изследванията са показали, че най-голям процент на преуловени делфини в мрежите са именно от този вид.
Що се отнася до изследванията на делфини и по-точно твърдения на учени, че този вид бозайници са много по-умни от други такива д-р Константин Михайлов коментира, че за сега науката не може да потвърди наличието на разум при тях. "Делфините са много мили същества, лесни за дресиране, има случаи на спасяване на деца и дори ги използват за рехабилитация в различни санаториуми", коментира специалистът и добави, че има изследване върху мозъка на делфини, но няма конкретен извод дали те стоят толкова близо до човек по отношение на интелекта. Според специалиста от ИРР има изследвания и върху други животни, за които е доказано, че също могат да бъдат лесно дресирани и обучавани.
По отношение на климатичните промени д-р Константин Михайлов заяви, че според друго изследване е установено, че има понижаване на китоподобните бозайници в Световния океан, което се дължи именно на промените в климата, като това намаление е характерно за някои райони. Що се отнася до Черно море числеността на трите вида делфини нараства през последните години. Сега предстои да бъде направена и една сериозна високомащабна снимка, която да обхване Черно и Средиземно море. Този проект е изключително амбициозен, като се поставя и задача да бъдат изследвани и морските птици и други видове бозайници. Според него нарастването на броя на делфините в Черно море се дължи преди всичко на подобряване на чистотата в морето.
Той уточни, че идеята за снимката на Черно и Средиземно море е замислена, като проект още през 2006 година, като в момента тече процедура по набирането на средства, като някои държави, като Испания и Франция са заявили участие в проекта с предоставяне на кораби или друга техника, вместо парични средства. Въпреки това обаче необходими са и много големи финансови средства от порядъка на няколко милиона евро, които се търсят от ЕС или големи компании.
Източник: Радио "Фокус"