Визитата започна с размяна на подаръци между градоначалниците и продължи с теми като туризъм, култура, международни връзки и опазване на историческото наследство. Сотирис Метенитис изрази своето добро впечатление от Несебър и сподели, че идва тук за първи път. Той обаче бе категоричен, че ще добави морската община към списъка си с други три красиви български градове, които е посещавал преди години. Гостът сподели, че в неговия район интересът към гимнастическия фестивал е бил толкова голям, че се е наложило да бъде направен подбор на участващите групи поради финансови причини. На форума в Несебър са дошли най-добрите отбори с близо 50 участници.
"Радваме се, че за втора година ще участваме във фестивала, този път с много повече участници. Чрез културни мероприятия двете страни могат да подобрят още повече взаимоотношенията си.", заяви гостът. Във връзка с фестивалите, кметът Николай Димитров информира своя колега, че градът на ЮНЕСКО организира и е домакин на множество културни форуми с различна насоченост. Той даде кратко описание на традиционните фестивали като "Слънце, радост, красота" и на новите "Несебър без граници" и "Месембрия Орфика". В този дух на разговора, двамата кметове бяха единодушни, че чрез културата двете страни могат да си бъдат взаимно полезни, защото културата прави хората по-добри.
Кметът Николай Димитров в хода на срещата подчерта, че Несебър поддържа на ниво международните си контакти, които допринасят не само за културния обмен и сътрудничество в различни области от живота, но съдействат за споделянето на добри практики. Домакинът информира, че в това отношение Несебър е близък с гръцкия град Неа Месемврия, гости от който наскоро бяха в града на ЮНЕСКО. Той сподели със своя колега, че между двата града има не само културни и духовни връзки, а и родство, тъй като хората от гръцкия град имат роднини тук и поддържат отношенията помежду си. Николай Димитров посочи някои от градовете, с които Несебър е побратимен, както и че много чужди граждани имат имоти на територията на общината. Домакинът сподели, че през лятото градът на ЮНЕСКО посреща 30-40 хил. туристи на ден, а заедно със съставните селища с излаз на море броят на хората в общината през лятото достига до половин млн. души.
Внушителният брой туристи, които минават през живописния полуостров впечатли гостът, който се поинтересува как се поддържа и опазва историческия облик на града, така че да остане привлекателна дестинация, която да бъде посещавана отново и отново. Николай Димитров запозна своя колега с нововъведената от тази година практика да се почиства денонощно града, защото той е посещаван и от гости, почиващи във Варна, Бургас и Созопол, но също така и от туристи, слизащи от круизните кораби, спиращи специално, за да разгледат ценността на ЮНЕСКО. Освен това гръцкият гост научи, че в резултат на множество разговори и срещи с жителите на стария град се е стигнало до единодушното решение, че общественият интерес стои над личния, което ще рече, че съхраняването на културно-историческия и архитектурния облик на полуострова е важен за развитието на туризма, а оттам - за просперитета на жителите. А тъй като туризмът е основен отрасъл за икономиката в региона е от важно значение той да се развива в благоприятна посока. Във входа на разговора бе засегната и темата за евентуални бъдещи проекти по европейски програми от новия програмен период, по които биха могли да работят двете общини.
На първата опознавателна среща между Несебър и гръцкия град Маркопуло присъстваха още Златин Чаушев, началник-отдел "Несебър-световно наследство", представители на администрацията и представител от Организационния комитет на Международния летен танцово-гимнастически фестивал "Несебър 2016".
Гостите ще разгледат забележителностите на града утре, като извървят "Духовният път", който ще ги отведе до най-забележителните църкви на полуострова.