© Burgas24.bg | | Генералният директор на ЮНЕСКО г-жа Ирина Бокова предупреди, че има огромна опасност Несебър да изгуби статута си на част от културното наследство на ЮНЕСКО заради незаконното строителство и битпазарите по улиците. Това стана на разговора й с министъра на културата Вежди Рашидов в Париж.Регионален център
Преди това двамата подписаха споразумение за създаване в София на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на Организацията на ООН за образование, наука и култура. Създаването на такъв център е идея на президента Георги Първанов, лансирана от него по време на 34-ата Генерална конференция на ЮНЕСКО през 2007 г. А правителството на Бойко Борисов довежда реализацията й докрай.
За да се бори Несебър да остане в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, в Париж остава Тодор Чобанов - заместникът на Рашидов. В началото на ноември в България пристига мониторинг на ЮНЕСКО, а дотогава Тодор Чобанов се закани: "Фадромите ще разрушат 7 от незаконните обекти, за останалите 15-16 ще се борим с местните институции, допуснали да бъдат построени на незаконни места."
"Нямам усещането, че общинските власти в града разбират проблема", заяви посланикът ни в Париж Марин Райков, който присъства на разговорите.
Министър Рашидов и г-жа Бокова обсъдиха и възможността за аранжиране на пространства в сградата на ЮНЕСКО с произведения на български творци. "Владимир Димитров-Майстора и днес е актуален и модерен и неговите цветни мадони ще огреят стените на тази великолепна сграда", предложи Рашидов.
От Националната галерия ще бъдат докарани шедьоври на български художници за кабинета и приемната на генералния директор на ЮНЕСКО. Вежди предложи и в парковото пространство на световната организация да бъде поставена една скулптура на наш голям творец.
Премиерски поздрави
Министър Рашидов предаде специалните поздрави на г-жа Бокова от премиерите Бойко Борисов и Реджеп Ердоган и разказа за тяхното предложение пловдивската Джумая джамия и истанбулската църква "Св. Стефан" (т. нар. Желязна църква) да кандидатстват заедно за обекти под егидата на ЮНЕСКО. Бокова заяви, че такова сътрудничество би било пример и за други държави в света и допълни, че тя е приела като своя мисия да спаси старата част на Истанбул като елемент от световното културно наследство.
Източник: в. "Труд" |