© blackseaestates.net | | Созопол отбелязва своя празник днес - Деня на Св. Марина. Този град се различава много от всички останали български градове. Той е най-старият град по българските земи - неговата история е на близо 2700 години. Това разказа Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, за когото Созопол освен терен за работа, е и роден град.Созопол (Аполония) е първият самостоятелен град-държава, първата демокрация в българските земи. Организиран е бил по същия начин, както са организирани съвременните демократични държави - имал е Народно събрание, правителство, избирано за една година, имал е собствена монета, армия и флот. Имал е и независима външна политика. Така Созопол съществува близо 600 години. След това този град влиза в пределите на Римската империя и става най-големият пристанищен център в българските земи и е осъществявал днешната роля на Бургас и Варна, взети заедно. Градът е разположен на полуостров и няколко острова, които формират единствения закрит естествен пристанищен басейн в района на западния бряг на Черно море. Той става пункт за обмен не само на стоки, но и за технологична информация, културни идеи, за обмен на хора. Всичко това е пораждало особено светоусещане у жителите на града.
Много е показателен празникът на града - Света Марина. За един морски град би трябвало Свети Никола да е патрон, но за Созопол не е - Света Марина винаги е била много уважавана сред жителите на града, дори малко се страхуват от нея, тъй като тя ги наказва. Реминисценциите на Света Марина отвеждат към може би най-стария култ в историята - към Великата богиня майка, раждаща всичко на този свят. В християнската епоха този култ е трансформиран в култ към християнската светица Марина.
Созопол е управляван от траки, след това от антични гърци, римляни, след това Византийци, а от 705 година - от времето на хан Тервел, Созопол става част от българската държава. Градът е преживял и османския период, но характерното е, че в него не е живял нито един турчин.
Невероятно много култови и исторически паметници има на територията на града - хиляди паметници от всички епохи. Благодарение на това созополският музей е един от най-богатите в България. Дал е и много паметници на музея в Бургас, на Археологическия музей в София и на Националния исторически музеи. Паметници от Созопол има и в Лувъра в Париж, в Ермитажа в Санкт Петербург, в "Пергамон музеум" в Берлин.
Созопол остана единственият рибарски център в Черно море, но днес е и голям туристически център. "Особено след като се застрои полуостров Буджака, където преди имаше само камъни и тръни. Там сега има няколкостотин хотела, които носят приходи на града. Отново пристанищния залив играе важна роля за града. Созопол се оформя като най-голямото яхтено пристанище в България. Този град има своето значение и като културен център. По време на "Аполония" - празниците на изкуството, се показва най-доброто във всички сфери на изкуството", обясни Божидар Димитров.
Източник: Агенция "Фокус" |