Хотелиерите подчертаха, че ще поискат от бъдещото служебно правителство спешно да реши въпроса със собствеността и поддръжката на инфраструктурата. Прилежащите алеи, ВиК и електропреносна мрежи са собственост на българскта държава и като такива са под управлението на акционерно дружество с мажоритарно държавно участие. Ролята на "Слънчев бряг' АД е не само стопанисването, подръжката и развитието на инфраструктурата, но и цялостното менажиране на туристическия комплекс. В годините на прехода Слънчев бряг нарастна в застроен хаотично мегаполис, който започна да се превръща в антипод на своето предназначение - туристическа дестинация. Решителните действия на последното ръководство на държавното дружество да пресече порочната практика на сенчеста икономика, престъпност и проституция в комплекса, за съжаление срещна сериозен отпор от икономическите структури, които десетилетия се обогатяваха на базата на безвластието и беззаконието в Слънчев бряг. Проблемът с инфраструктурата се оказа ключов, тъй като част от хотелиерите отказаха да плащат за нейната подръжка, както са задължени според приватизационните договори за закупуване на обектите си от Агенцията по приватизация. В навечерието на всеки сезон определени субекти организират традиционно протести и напрежение в Слънчев бряг, опитвайки се да отменят законовите правила и норми за ползване на инфраструктурата и контрола в курорта за осигуряване на спокойствието на почиващите. Нелегални таксита, проститутки, джебчии, незаконни търговци и др. от цялата страна се стремят да превърнат българския курорт в своя територия за незаконно обогатяване, като част от хотелиери и ресторантьори покровителстват подобни дейности и печелят от тях. Именно те настояват държавата да абдикира от контролиращите си функции и Слънчев бряг да бъде оставен на произвола на уличните правила и безвластието. Това определено не се харесва на чуждите дипломатически мисии и туроператори, които са заляти с лавина от жалби за беззакония от своите граждани, сблъскали се с българската действителност. Ръководството на комплекса категорично е решило да не се подава на ескалацията на шантаж и заплахи от безредие, с цел проваляне на сезона от хотелиери и собственици на казина, които се опитват да използват ситуацията на обществени протести в национален мащаб в користен интерес.
В рамките на една седмица бизнес сдруженията обявиха, че ще внесат в акционерното дружество своите предложения, които да бъдат внесени в ресорното министерство. Решението бе взето на работна среща в курортния комплекс, на която бизнесът се опита да определи исканията си в навечерието на туристическия сезон. Това предизвика обичайните спорове между различните бизнес организации и акционерното дружество. На срещата присъстваха също кметът на община Несебър Николай Димитров, директорът на Областната дирекция на МВР в Бургас Милен Димитров и началникът на районното управление "Полиция" в Несебър Стайко Манев.
"Собствеността на "Слънчев бряг" АД - улици, алеи, ВиК съоръжения и др., не може да бъде подарявана. Забранява го законът. Държавата притежава 75% от акциите, останалите 25% са на частни собственици и техните интереси не бива да бъдат накърнявани", обясни изпълнителният директор на дружеството Златко Димитров в отговор на поредното предложение инфраструктурата да бъде отстъпена безвъзмездно на община Несебър.
Акционерното дружество е отговорно за състоянието на инфраструктурата, за спокойното и безопасно пребиване на туристите в комплекса. Финансовият ресурс, с който изпълнява ангажиментите си обаче е ограничен. В името на нормалните взаимоотношения, през последните три години дружеството дори не е търсило по съдебен ред инфраструктурните такси, дължими от собствениците на хотели, по силата на приватизационните им договори. Ръководството подхожда с разбиране към това, че се заплащат данъци и в община Несебър. Няма обаче законов механизъм, който да насочи финанси към поддръжката на инфраструктурата в Слънчев бряг. Ето защо дружеството предложи в Закона за административно-териториалното устройство да бъдат направени промени. Идеята е да бъде въведена нова териториална единица "курортен комплекс", като вид населено място. Този статут ще регламентира правилата за поддръжка и ползване на инфраструктурата, обществените зони, озеленяването, транспорта, сигурността на туристите. Ще бъдат регламентирани отговорностите и контрола. Финансирането следва да се осигури от туристическия данък, който да се събира централно в бюджета и да се връща целево в курортния комплекс.
На 24 април тук идват първите туристи - австрийски пенсионери. Тази година е сключено стратегическо споразумение няколко десетки хиляди австрийски граждани да прекарат своята почивка именно в България и именно в Слънчев бряг. Курортът трябва да е готов да ги посрещне и това, според Златко Димитров измества приоритетите. Той предпочита да насочи вниманието си към текущите проблеми по подготовка за сезона - как да се справят с шума, с проституцията и престъпността, как да бъдат гарантирани редът, спокойствието и чистотата в курорта.
Някои от членовете на Съюза на собствениците обаче заявиха, че са решени да предприемат поредните ефективни протести и стачки дори и с риск за дискредитиране на сезона.
Страните се договориха да обмислят и синхронизират предложенията си по отношение на статута и собствеността на инфраструктурата в курорта, да изготвят общо писмо, което да внесат в президентството и бъдещото служебно Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Позицията на ръководството на "Слънчев бряг" АД е, че въпросът със собствеността и менажирането на съществуващата инфраструктура в Слънчев бряг е изцяло от компетенцията на съдебната власт, но досега хотелиери те търсят единствено политическо решение, което би било несъстоятелно.