Маршрутът, който обединява 10 археологически обекта по южното Черноморие, ще има своето място в сърцето на най-големия ни летен курорт. Специален Информационен център ще представя красотите на антична и средновековна България. Именно промотирането на богатата ни, но непозната за туристите история може да промени тяхната нагласа и да обърне фокуса към по-високо ниво туризъм, смята Златко Димитров. Ние трябва да образоваме нашите гости, да им покажем, че освен море, имаме и други забележителности - част от развитието на европейската цивилизация. "Виа Понтика" е ново начало.
В информационния център всеки посетител би могъл подробно да се запознае с укрепения владетелски дом по устието на река Велека, античната и средновековна крепост в Ахтопол, старинно Царево, стената Урдовиза в Китен, Северната кула и църквата "Св. Николай Чудотворец" в Созопол, ранновизантийската крепост Акра край Черноморец, параклис с аязмо в бургаския квартал Сарафово, римските терми Аква Калиде и антична куполна гробница в Поморие.
През 2013 година във "Виа Понтика" ще влязат още три обекта- Деултум в Дебелт, Русокастрон в Русокастро и две крепости в Обзор. Археолози предлагат проектът да се развие и на север с термите на Варна, крепостта Кастрици и античните укрепления край град Бяла и в местността Яйлата, с което ще превърнат Слънчев бряг в център на обединения маршрут.
На отчета в Бургас присъстваха вицепремиерът Симеон Дянков, заместник министърът на туризма Иво Маринов, директорът на НИМ проф. Божидар Димитров, доц. Д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, както и кметове на общини в района, археолози и представители на туристическия бранш.
Още по темата (14): | |