Теренът около бившето летище е от близо 5000 дка, а самата писта е дълга 2,5 км. Преди години, когато общината получи имота, на входа на пистата са поставяни прегради, но участници в гонките ги изтегляли с автомобили. "Намеренията са районът на бившето летище да се използва за спортни състезания, но само при спазване на закона. Там вече е изградена мото- и писта за двуколки, имало е и състезания по драгрейсинг при спазване на безопасността, строг контрол и медицинско осигуряване. Дори на самата сграда на летището е окачен ценоразпис за използване на терените" - каза още зам.-кметът.
Районът на летището е поверен на общински охранители. Във фаталния ден дежурният пазач е забелязал, че на пистата има хора и коли, но докато се обади в полицията, сблъсъкът между БМВ на младежите от Бургас и мерцедеса с двама сливенци вече бил станал.
Наблюдаващият прокурор: В закона няма "нелегална гонка"
В Закона за движение по пътищата няма текст, свързан с незаконни гонки с автомобили, коментираха юристи след трагедията на летище "Бършен". Образуваното дело е за причинена по непредпазливост смърт на повече от едно лице при управление на МПС. За това НК предвижда от 2 до 6 г., а в тежки случаи - от 3 до 10 г. затвор. Още се изяснява при какви обстоятелства е настъпил ударът между двата автомобила. "Ще бъдат назначени експертизи, извършват се разпити на свидетели и е възможна промяна в правната квалификация на деянието" - коментира наблюдаващият прокурор от окръжната прокуратура Виолета Калайджиева.
Източник: в. "Труд"