Разположеното на 13 км южно от Бургас село Маринка ще има обновен подробен устройствен план - план за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ). Близостта до морския град и републиканската пътна мрежа определят инвестиционния интерес към малкото селце, в което живеят 1200 души. То е разположено в равнинна местност на площ около 118 ха, южно от Бургас по пътя за Малко Търново. Най-близкият морски плаж е на около 3 км от селото. Планът за регулация и застрояване на село Маринка - актуализация, е разработен от Национален център за териториално развитие с директор арх. Борислав Борисов след спечелена обществена поръчка през 2007 г. Ръководител на проектантския колектив е арх. Иван Иванов. На 20 октомври планът бе разгледан от общински експертен съвет, който е направил някои препоръки. След тяхното отразяване проектът ще бъде внесен за окончателно приемане от общински експертен съвет и ще бъде процедиран. Основната цел на проекта за актуализация е градоустройственото решение на жилищната територия на селото, както и предложение за разширение на жилищното застрояване в съответствие с историческите особености и установения модел. Това разширение е заложено и в принципите на изготвеното изменение на общ устройствен плана на община Бургас, касаеш село Маринка и неговото землище.
Проектантите са направили технико-икономически анализ на жилищния фонд, според който общият брой на жилищните сгради е 715, а броят на жилищата - 798. С актуализацията на плана се предлагат за усвояване нови жилищни територии. В тях, както и в незастроените имоти в селото и подмяната на морално и физическия остарелия жилищен фонд, се предлага изграждане на 197 нови жилищни сгради.
В момента на територията на населеното място социалната инфраструктура е представена в две направления: обектите на образование и здравеопазването. В село Маринка има основно училище "Христо Ботев" с осем паралелки, което на този етап задоволява нуждите на селото и служи за базово училище в околността. В Маринка има и читалище с библиотека. Доболничното здравеопазване се осъществява в здравна служба. Болничната и спешната помощ - от звена в общинския център.
С новия план се предлага развитие на обектите на системата на общественото обслужване. Планират се места за обекти на търговията, общественото хранене и услуги, които ще задоволят нуждите на селото.
Местоположението на Маринка и историческото му развитие първо го е определило като населено място за живеене и земеделие, а впоследствие се развиват и сезонните курортни функции. До момента селото е с две обособени пространствени структури - северна и южна, и двете характеризиращи се с индивидуално парцелно застрояване. Проектът на колектива с ръководител арх. Иван Иванов отчита съществуващото положение и традициите на населеното място, но същевременно предлага разширяване на регулационните му граници в четирите географски посоки. Предвиденото бъдещо застрояване да е нискоетажно (до максимална кота корниз 10 м).
По отношение на уличната мрежа се предвижда прокарване на обхода на селото в западна посока. По този начин ще бъде изнесено транзитното движение по пътя Малко Търново - Бургас извън селото. Предвижда се трасе с габарити 26 м. Новите улици са с платната - 6.0 м и тротоари по 2.0 м. Осигурен е достъп до всички имоти. Паркирането ще се организира в рамките на урегулираните имоти. Оформено е и озеленяване по поречието на реката и в обособени квартали и имоти. Дворовете също са озеленени.
Източник: в."Строителство градът" |