Ако се сравни с върховите стойности през третото тримесечие на 2007 г., обемът на преки чуждестранни инвестиции в недвижими имоти сега е спаднал главоломно, допълват руските анализатори. Ако преди три години чужденци са инвестирали 853 млн. евро в български имоти за посоченото тримесечие, през първото тримесечие на 2010 г. са вложени едва 182 млн. евро.
Традиционно британците и руснаците са основни купувачи на имоти край Черно море и Дунав. Но за първото тримесечие на 2010 г. отливът на британските инвестиции възлиза на 30 млн. евро.
Руснаците все още купуват къщи и апартаменти в България, но спадът е почти 1.5 пъти. Ако през първото тримесеие на 2009 г. руснаци са вложили за целта 73.7 млн. евро, то през първото тримесечие на 2010 г. тази сума спада до 43.6 млн. евро. Но така или иначе руснаците изпреварват британците и се превръщат в най-активни купувачи на български имоти.
Руски брокери съветват клиентите си да купуват съвсем малки жилища с площ 30 - 35 кв.м., но в непосредствена близост до морето /250 - 300 м./. Покупката на по-големи имоти, например двустайни, просто не си заслужавала.
В момента в България имотният пазар е на купувача, което значи, че клиентът може да се пазари и да подбира. Преди две години някои руски клиенти купуваха от картинка, даже без да посещават самото място или да четат договора. Но сега цари предпазливост и дори купувачът с ограничен бюджет може да си позволи да предявява претенции.
Източник: Дарик