© | | Община Бургас разширява системата си за мониторинг на водите в региона. Към нея ще бъдат изградени нови 5 измервателни станции, които да осигурят възможност за наблюдение на почти всички застрашени от наводнение участъци на нейна територия.Съоръженията ще могат да отчитат и допълнителни показатели като посока и скорост на вятъра, влажност на въздуха, слънчева радиация и атмосферно налягане.
Към момента в Бургаско функционира интегрирана система от 17 мониторингови точки, които предават в реално време информация за нивото на водите и количеството на валежите. Данните от измервателните прибори постъпват директно в Центъра за видеонаблюдение на Община Бургас. При кризисни ситуации той представлява своеобразен щаб, в който работят и си взаимодействат представители на всички институции и служби, имащи отношение при справянето с бедствия и аварии.
Разширяването на обхвата на системата за мониторинг има за цел да повиши сигурността в региона при възникване на извънредни ситуации. Стъпките в тази посока на Община Бургас са продиктувани от обилните дъждове през последните няколко години, които доведоха до наводнения на обширни площи, блокираха важни пътни отсечки, нанесоха сериозни щети по инфраструктурата и отнеха няколко човешки живота.
Системата за мониторинг ще даде възможност експертите да проследяват промяната на обстановката във важните точки от общината в реално време. По този начин кризисните щабове ще могат да направят правилна преценка за ситуацията в даден район и да вземат правилните решения, за да избегнат трагични инциденти.
Средствата за разширяване на мониторинговата система са осигурени по програма BG02 "Интегрирано управление на морските и вътрешни води" за надграждане резултатите по проект "Интегрирано управление на риска от наводнения в община Бургас", съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2009-2014. |