Районният съд в Несебър и общината обединяват усилия за хуманна кауза

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
08:58 / 12.09.2012
642
Вчера, в заседателната зала на община Несебър, се проведе дискусионна среща с представители на правоохранителните органи, прокуратура, съд, МКБППМН и психолози на тема "Участие на деца в правни процедури". Срещата бе с чисто информационен характер, като целта на модератора - Мария Берберова (съдия в районен съд Несебър), бе да запознае участниците с Международно правните стандарти за детско правосъдие. Съдия Берберова е преминала обучение в град Пазарджик, където има изграден комплекс за социални услуги за деца и техните родители. В комплекса е изграден и кризисен център за настаняване на деца жертви на престъпления, както и специализирано помещение за разпит на свидетели, правонарушители или жертви на насилие (т.нар. "Синя стая"). Синята стая се нарича така, защото първото изградено такова помещение е било в Полша, където цвета на стените е бил син. От там се приема за нарицателно всички следващи изградени специализирани помещения за разпит на деца да се наричат "Синя стая". В България има изградени пет подобни помещения в градовете Шумен, Пазарджик, София, Пловдив и Велико Търново.

Стаята се състои от две отделни помещения с два входа. В едното помещение се извършва подготовката и разпита на непълнолетния свидетел, а в другото са останалите участници в процеса, които могат да вземат участие в задаването на въпроси. Те са разделени с т.нар. венецианско огледало, което се използва и за нормални разпити. Двата отделни входа са изградени с цел да няма непосредствен контакт след края на разпита между разпитаното дете и обвиняемия (например). Помещението е оборудвано със съответната аудио-визуална техника. По този начин разпитващия има постоянна връзка с лицата, които задават въпросите и така могат да комуникират помежду си. В стаята също така има компютър, на който се води протоколът. Помещението, в което се разпитва детето е обзаведено като детска стая. Стените са с шарени тапети или изрисувани, на разположение на детето са играчки и други принадлежности, предразполагащи го към спокойствие по време на разпита. Съответно във втората стая присъстват съдия, прокурор, разследващият орган, обвиняемият и неговият защитник, протоколист и лице, отговарящо за записа от разпита. Участието на родителя е само по преценка на разследващия орган и само след като той се е съобразил със становището на експерта. Така или иначе, родителят не се допуска в стаята, където се разпитва детето.

Идеята на тези специализирани центрове е всичките процедури да се извършат на едно и също място и то еднократно. След това записът от този разпит може да бъде използван от съответните органи: съд, прокуратура, вещи лица при изготвянето на експертизата и т.н.

В България при регистриран случай на престъпление с участието на непълнолетни лица, първоначално детето се разпитва от оперативните органи при съответното РУП, след което се прехвърля към детска педагогическа стая и разследващ полицай. След разследващия полицай, идва ред на наблюдаващия прокурор, който ако реши, че е нужно внася искания за разпит на детето пред съдия. В съдебната фаза детето се разпитва отново, след което въззивните съдии от окръжно и апелативно ниво също го разпитват. Делото в последствие може да бъде върнато за разследване или за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд, с което процедурата на разпит на детето продължава. По този начин според психолози, психиката на детето ще бъде пречупена на цяло или заличена.

В наказателно процесуалният кодекс на Полша е залегнало, че когато има случаи на сексуално посегателство над дете, то трябва да бъде разпитано в специализирани помещения при това еднократно. След това записът от разпита се предоставя на съответните органи. В България вече е внесено предложение децата да се разпитват в такава стая и записът да бъде използван в по нататъшните действия от страна на разследващите органи и съда. Според оценката, всяка община желаеща да изгради такава стая на територията си, би трябвало да задели около 10 000лв, което е непосилно за много от местните управи в страната. На територията на община Несебър засега няма изградена такава стая, но в центъра за работа с деца има подходящите условия за максимално доближаване до методите за хуманен разпит на деца.

В обобщение, участниците изразиха становище, че за да бъде гарантиран най-добрият интерес на детето, трябва да се работи в три направления:

- чрез промени в законодателството, съгласно които, след разпит в т.нар. "Синя стая", детето повече да не се разпитва;
- чрез провеждането на междуинституционални срещи на основните органи: Областна дирекция Полиция, Отдел Закрила на детето, доставчик на услуги за деца, прокуратура, в срок от 48 часа при сигнал за насилие над дете;
- чрез създаване и обзавеждане на специализирани стаи за изслушване на деца, в които те, особено жертвите на сексуални посегателства, да бъдат изслушвани в близка до тяхната и щадяща психиката им среда - еднократно, тъй като повтарянето на показанията могат да доведат до задълбочаване на травмата им.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
В края на септември: Морето взе поредна жертва
Ценни находки откриха в Созополския залив
Къща горя в айтоско село
Сириец се удави в Приморско
Напредва ремонтът на този път в Бургаско
Помориец се специализира в кражбата на велосипеди


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).