Дейностите, чрез които се осъществяват целите, заложени в проекта, се групират в четири направления: мерки по опазване и възстановяване на местообитания и видове; подобряване на посетителската инфраструктура; образователни програми и интрепретация на природно и културно наследство; подобряване на и оптимизиране на управлението на защитената територия.
До момента са изготвени доклади и оценки за състоянието на местообитанията и целевите видове. На тяхна база са реализирани опазващи, възстановителни и превантивни мерки. Ограничено е негативно антропогенно въздействие върху популациите на водните костенурки, чрез доставка и монтиране на две платформи за почивка и създаване на места за яйцеснасяне. Успешно се възстановяват находищата на синя хвойна и кримски чай. Ограничено е разпространението на инвазивни видове (айлант, аморфа), а 71 дка са залесени с местни дървесни растителни видове - дъб, липа и горско плодни. Обезопасени са проблемни точки от електропреносната мрежа за опазване популациите на дневни грабливи и щъркелоподобни птици. Проведена е разяснителна кампания за природозащитната и стопанска стойност на защитени видове животни и местообитания и са поставени информационни табели за превантивно опазване.
Изградените интерпретативни, познавателни и туристически маршрути значително повишават интереса от страна на туристите към Природен парк "Странджа". Подновена е маркировката и са обезопасени съществуващите туристически маршрути. Изградените веломаршрути по съществуващи черни и стабилизирани пътища в Парка с обща дължина 110 км допълват възможностите на Парка да се развива като привлекателна туристическа дестинация.
Част от дейностите по проекта са насочени към изпълнение на образователни и интерпретативни програми. Създадена е специализирана образователна програма "Природата на Странджа" и 5 интерпретативни програми за различни възрастови групи.
Разработени са тематични мултимедийни презентации за природозащитната стойност на Парка, изготвени са и аудиопътеводители за 5 маршрута на български и английски език. Интернет страницата на Парка е разширена и също предоставя информация на английски и руски. Голям ефект се очаква от монтираните обществено информационни портала /киоски/ във Варна, Бургас, Несебър, Приморско, Царево и Созопол.
В помощ на местните жители е разработен наръчник за устойчиво ползване на земеделски земи, свързано с опазване на влечуги, птици и дребни бозайници. Създадена е Стратегия за природосъобразен туризъм и е изготвен Стандарт за парковата инфраструктура.
В процес на изпълнение е изграждането на система за електронно представяне и подпомагане на дейности на ДПП Странджа. Ремонтират се централния офис на дирекцията на Парка в гр. Малко Търново и сграда в Ахтопол, която ще бъде информационно - посетителски център "Приморска Странджа".
За времето до приключване на проекта ще бъдат ремонтирани и обновени експозициите в ИПЦ Малко Търново и ИПЦ - Горска сбирка в село Граматиково.
Съществуващият разсадник ще бъде разширен. В 18 населени места на територията на ПП "Странджа" ще бъдат създадени информационни точки. Предвижда се още изработка и монтиране на нова паркова мебел за отдих и пикник. Сред предстоящите дейности от особена важност е ремонтът на съществуващата туристическа инфраструктура.
Проект "Устойчивото управление и устройство на природен парк "Странджа" е на стойност 5 200 000 лв. Крайният срок за неговото изпълнение е 30 октомври 2015 г.