„Закриването й ще се отрази негативно на няколкото висящи съдебни производства, водени между община Созопол и общинска служба по земеделие - Приморско, които касаят границите на общината ни и собствеността ни върху няколко хиляди декара общински земи и гори", се казва в документа.
Кметовете на двете общини Панайот Рейзи и Лиляна Димова са единодушни по този спор само в едно - че прехвърлянето на земеделската служба няма нищо общо със конфликта за територията.
„Ние се опитваме да върнем границата на общината, такава каквато е била преди и това е река Ропотамо. Това е идеята на делото. Те са издали един неправомерен акт за една гора, която е около 2 хиляди декара. Ние за тази земя си имаме съдебно решение, че е наша и искаме да се анулира техният акт и ние да си влезем във въвод. Този акт е от създаването на община Приморско. Делата все още вървят. Аз мисля, че ще ги спечелим. Целта ни е да възстановим границите, защото откакто съществуват община Созопол и село Приморско, границата винаги е била реката. Винаги! Те го знаят това много добре. Табелата трябва да се намира след моста на Ропотамо, посока Приморско.", твърди кметът на Созопол Панайот Рейзи.
Кметът на Приморско Лиляна Димова обаче е категорична, че община Созопол не би трябвало да има претенеции за промяна на граници. „Желанието на колегата Рейзи за промяна на територията си е негов проблем, но община Приморско има безспорни доказателства за собственост на претендираната горска част.", каза Димова. Тя заяви, че земите около река Ропотамо са възстановени на община Приморско още през 2000 година с решение на Върховния административен съд. „Това означава, че е минала цяла съдебна процедура, след което съдът се е произнесъл, че земите наистина са собственост на Приморско. След толкова години община Созопол няма никакво основание да предявява претенции. Аз откакто помня, границата е била винаги на Аркутино. Старите жители на Приморско пък твърдят, че границите са били доста преди това, доста навътре в община Созопол. Така, че тук не става въпрос кой какво твърди, а кой какво има като писмени доказателства. Г-н Рейзи заведе две дела и двете на този етап са загубени", коментира Димова. Тя смята, че закриването на земеделската служба няма да наклони делото в полза на Рейзи.
„Няма как да коментирам действията на министерството по отношение на кадровите промени. След като водих разговори и в министерството на земеделието, и в дирекция „Земеделие и гори" разбирам, че това е продиктувано от факта, че в Приморско има регистрирани малко производители, което намаля съответно коефициента за състав на земеделската служба. На база новите правила за работа на земеделските служби, нашата е преструктурирана в офис. Общинският съвет прие декларация, по която обаче няма отговор нито от страна на областна управа, нито от страна на министерството. Аз също съм правила запитвания и искания до министерството за отговор, към този момент такъв нямам. Това, което разбирам е, че заповедта на министъра за промените е още от февруари. Към този момент нашата земеделска служба работи, директорът на созополската всеки ден е на територията на Приморско, за да не спира издаването на скици за производителите, както и такива, които са необходими на общината.", каза Димова.
Източник: factor-bs.com