Пораженията в Маринка в момента били повече от предходното наводнение
5 са наводнените къщи в село Маринка, но големите поражения са по инфраструктурата. Това е второто наводнение в рамките на месец в населеното място. Това каза за Радио "Фокус" - Бургас кметът на село Маринка Лазар Колев.
"Повече са пораженията от предходното наводнение. Мостът на река Маринка, който предният път беше само подкопан сега вече е разрушен. Залети са много земеделски площи и животновъдни обекти. По-лошо е състоянието на селищно образование "Черниците", където уличната инфраструктурата нацяло е унищожена и почти няма следа от това, което беше направено преди един месец, тъй като стихията беше доста по голяма", каза Колев.
Хората вече прибират по домовете си във вилното селище Черниците. Доста са наводнените къщи, но водата там вече се е отдръпнала. Започва разчистването на улиците и на натрупаните от водата материали. "Черниците" има статут на селищно образование, но по принцип мястото не е било предназначено за заселване. Повечето от хората сами са си го превърнали в място да обитаване, като част от постройките са сторени без документи. Повечето от заселите се хора там си имат къщи или апартаменти.
"Може да има част незаконни дворове, но те не са толкова голям брой. Трябва да се вземат конкретни мерки за отводняване на този район, тъй като това повторение в рамките на един месец показва, че може да има трети или четвърти път", каза Колев.
При големи дъждове през вилното селище минава пътя на водата, която се стича към морето. На въпрос дали не е по-добре на това място да няма къщи, за да не се повтори трагедията с варненския квартал Аспарухово и да се избегне риска от човешки жертви, Колев каза:
"Когато е сторен язовирът по пътя на този водосбор 1955-1957 година тогава не е и имало къщи, но впоследствие са се засели там и е получен статут на селищно образование, които им дава възможност за жилищни сгради. Така че трябва да се мисли за някакъв начин за изменение пътя на водата, или да се направят корекция за да се отбие водата по-далеч и да не ги залива.Не зная дали някой би отстъпил назад и да каже, че си оставя къщата на водата."
По думите му един от вариантите е специалистите да вземат подходящо решение, за да не се повтаря водният ад. За сега все още не ясна стойността на нанесените щети. Той допълни, че към момента се справят с отстраняването на последиците с помощта на община Бургас.