© Burgas24.bg | | Първи български изкуствен остров. Съвсем скоро това определение ще се добави към всички суперлативи, които кичат името на Поморие. Е, новите екстри ще станат реалност, след като бъдат приети новите изменения в Закона за Черноморското крайбрежие."Проектът на арх. Камен Шипков за изграждане на изкуствен остров до Поморие е авангарден, но може да се реализира. С приемането на новия закон ще подкрепя такъв вариант за развитие на града и туризма", каза новоизбраният кмет на града Иван Алексиев.
Изграждането на изкуствени острови с плажове, база и атракции за елитни туристи не е прецедент в туристическите държави.
Поне от 30 години се дискутира какви промени да претърпи крайбрежната ивица и пристанищната инфраструктура на Поморие. Част от проектите предвиждат пристанът от запад да се защити, да се направят яхтени стоянки и да се измести сега действащото рибарско пристанище на друго място. Други планове свързват изграждането на яхтено пристанище с района на бившата жп гара пред квартал "Свобода" и запазване на рибарското пристанище като атракцията на града.
Като че ли авангардният проект на арх. Шипков наистина предлага генерално разрешаване на проблема и обещава туристическа слава на Поморие. Той предлага да се изгради изкуствен остров - по подобие на построения в Бахрейн остров, намиращ се в Персийския залив.
Този в Поморие ще бъде с размери 990 на 200 метра и с площ от 120 дка. Той ще бъде от страната на крайбрежния булевард, на 250-300 метра навътре в морето. Там картите сочат, че има плитчини.
Островът ще бъде изцяло нов организъм. Освен уникалния си вид, той има и още едно преимущество - ще отпадне необходимостта стоянките на рибарските лодки да се местят в друг залив.
В същото време на острова ще има пристан за яхти. Предварителните изчисления сочат, че ще могат да акостират до 700 яхти. Островът ще е свързан със сушата чрез 260-метров мост. На него ще има още луксозни 5 до 7-звездни хотели със СПА комплекси. А също и аквариум, басейни и всички екстри, съпътстващи едно луксозно туристическо място. "Такава курортна инфраструктура е по-скъпа, но по-бързо ще се изплати на инвеститорите", обяснява арх. Шипков.
"Много съм доволен от възможностите, които дава новият закон и когато той стане факт, ще можем да стартираме процедурата за търсене на инвеститори и изграждане на острова на принципа на публично-частното партньорство. Съгласно закона островът и плажовете на него остават изключителна държавна собственост - това ще гарантира сигурността на проекта, ще даде гаранции на инвеститорите и общината, че статутът няма да бъде променян и ние ще можем да търсим реални партньори", коментира кметът Иван Алексиев.
Инвеститорският интерес към естествените острови по нашето Черноморие Света Анастасия край Бургас, Свети Иван и Свети Кирик в Созопол не може да се задвижи заради присъствието на археологически открития и други планове от страна на местните общини. Такива възможности обаче ще даде идеята на поморийци за острова.
Проектът на арх. Камен Шипков за островна марина е представен в общината. За реализирането му са необходими инвестиции от порядъка на поне 150 млн евро.
Източник: в. "Монитор" |