Парамедик: На морето имахме сигнал за инфаркт, а се оказа, че човекът е изпил 8 текили, 4 водки, 4 бири и 2 мастики
Недостигът на лекарски екипи по морето става все по-сериозен и въпреки прерязаната лента на новия Спешен център в Приморско, той така и не заработи поради липса на персонал. Това коментираха от Съюза на парамедиците в България на базата на статистика, обобщена от впечатленията на членовете им в спешните екипи в курортите.
От съюза посочват, че самонадеяност, липса на инстинкт за самосъхранение, занемарена профилактика стоят в основата на голяма част от спешните случаи през изминалия летен сезон.
Сред инцидентите в летните курорти случаите на удавяне са на едно от първите места. При голяма част от тях причината е несъобразяване и влизане в пререкания със спасители, влизане в морето след употреба на алкохол, както и през нощта. Чест повод за спешни повиквания е занемарената профилактика на хронични заболявания и неглижирането им, каза Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България.
Злоупотребата с алкохол и наркотици също отнема от времето на медиците.
"В едно от повикванията имахме сигнал за "инфаркт без дишане“, а се оказа, че човекът е приел 8 текили, 4 водки, 2 мастики, 4 бири. Дишаше, но имаше нужда от детоксикация. Ако спешният екип се заеме с нея, трябва да изминат поне два часа, в което линейката да не е на разположение за друг случай“, обясни още Пехливанска
Сред инцидентите в летните курорти случаите на удавяне са на едно от първите места. При голяма част от тях причината е несъобразяване и влизане в пререкания със спасители, влизане в морето след употреба на алкохол, както и през нощта. Чест повод за спешни повиквания е занемарената профилактика на хронични заболявания и неглижирането им.
"Има хора, които считат, че след като са на почивка, трябва да си спрат лекарствата, за да не им пречат на приема на алкохол. Пият "като за последно“ и то наистина става за последно. Други, които трябва да се пазят от слънце и прекомерна горещина, правят точно обратното – прекарват на плажа цял ден. Трети се топят в гореща кал и луга, а имат венозна недостатъчност и това са процедури, които са им коренно противопоказани и за съжаление имахме случай с фатален край“, посочва тя.
От Съюза на парамедиците съобщават, че ситуацията с недостига на медици става все по-критична. Според тях само в Бургас в момента обявените свободни бройки са 38. Въпреки че лекарската заплата е между 2300 и 2800 лв., желаещи няма.
"За съжаление, няма да става по-добре, ще става все по-зле и ние сериозно настояваме да се ускори процедурата по назначаване на парамедици в системата“, посочва Ива Пехливанска.
През летния сезон в Бургаска област така и не заработи новооткритият Спешен център в Приморско, защото не се намери персонал.
Престъпление е да не се използват уменията и знанията на хората, които знаят и могат да оказват първа помощ, да се губи ценно време за пациента и да се губят човешки животи, посочват от Съюза на парамедиците. Те настояват час по-скоро да бъдат изпълнени основните им искания – уеднаквяване на образователните критерии, регулиране на професията и внедряване на парамедиците в Спешната помощ.
Според Невена Костова, заместник-председател на Съюза на парамедиците в България най-доброто решение е екипите да бъдат съставени от двама парамедици, като единият задължително е с най-високата – четвърта степен на квалификация. Те могат да си помагат взаимно, както при транспортиране и носене на пациента, така и за бързо оказване на първа помощ.
Съюзът на парамедиците в България провежда срещи с ръководствата на Центровете за спешна медицинска помощ в страната, за да може спешните екипи да бъдат подсилени с парамедици. Докато в София, Пловдив, Пазарджик, Варна, има готовност те да бъдат включени в съставите на линейките с подходяща длъжностна характеристика, в редица други области това не се случва. Същевременно в цялата страна незаетите бройки в Спешна помощ надхвърлят 500, обясниха от съюза.
През май в аулата на Медицинския факултет на Университет “Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас беше открито първото Общо събрание на съюза. Ние искаме да се регулира професията парамедик, да бъдат създадени нови държавни образователни изисквания, които да отговарят на реалната подготовка на парамедика на европейско ниво, както и създаването на наредба за регламентиране на професионалните дейности, които парамедиците могат да осъществяват самостоятелно или в екип, защото нямаме такава, коментира тогава Ива Пехливанска.