Преди да се стигне до самото подписване на договора, кметът на Несебър Николай Димитров и кметът на Созопол Панайот Рейзи, бяха посрещнати пред манастира "Свети Георги" в Поморие, с хляб и сол. След това, нимфите, пазителки на солниците, съпроводиха гостите си до файтоните, с които двамата градоначалника бяха откарани да мястото на подписване на споразумението, което не случайно се указа Музеят на солта. Там ги посрещна кметът на Поморие Иван Алексиев и тримата управници се отправиха към мястото на церемонията.
"Уважаеми събратя,... всички ние проумяхме най-подир, да бъде мир и никой никого да не напада, сякаш е вечна олимпиада! А от Аполония изискваме само едно - да следва по проправената посока в ЮНЕСКО своя събрат Месамбрия, така че градовете на Световното културно наследство, да имат още един български представител!" - бяха част от думите на кметът Николай Димитров. Той пожела на Созопол и Поморие успешен туристически сезон и здраве и благополучие на техните жители. И тъй като при примирие винаги се поднасят дарове, градоначалникът на Несебър, подари на своите колеги бяло и червено вино, за мезе по връзка чирози и картини на Несебър. Специално за колегата си Панайот Рейзи, Николай Димитров беше подготвил кирка, чието послание беше да продължат да се откриват свети мощи.
От своя страна Панайот Рейзи подари на Николай Димитров и Иван Алексиев икона на Св. Йоан Кръстител, като п
След изказванията и разменените дарове, тримата управници пристъпиха към подписване на споразумението, а след като примирието беше подновено, те скрепиха дружбата си и с глътка червено вино. След приключване на церемонията, всички присъстващи се отправиха към Музея на солта, където чуха притчата, как точно древен Анхиало е започнал да добива сол и защо е възникнала битката между Месамрия и Аполония, както им беше и подробно обяснено, с какво са уникални Поморийските солници и кални бани.