След официалните приветствия, всички присъстващи се отправиха към обновената експозиция, която предизвика най-голям интерес. Акцент в нея бе откритото преди няколко месеца безценното златно съкровище, без аналог в национален мащаб, в което златните накити са датирани от средата на ІІІ век пр. Хр. и теглото им е над 200 грама. Директорката на музея обясни, че те са изработени с характерните за ювелирното изкуство на античността техники - филигран, гранулация, както и цветен емайл, и впечатляват с фина изработка и невероятно изящество. Друг интересен момент в същата зала бе отделния кът, представящ монетосеченето, продължило повече от 6 века. Чрез отбрани екземпляри хронологично са показани всички типове месамбрийски монети от сребро и бронз.
Във фоайето на музея гостите имаха възможност да разгледат фотоизложбата, озаглавена „Археологията - начин на живот". На кадрите е запечатано ежедневието на голяма част от екипа, проучващ некропола на Месамбрия вече трета година, и дават ясна представа, че археологията не е само романтика, а специфичен, изморителен и тежък труд.
Интерес предизвика и единственият известен в света бронзов сиринкс (музикален инструмент) от края на IV век пр. Хр., разположен във временната изложба под надслов „Богатствата на Месамбрийския некропол". Сред впечатляващите находки от същата зала са датиращите от V - IV век пр. Хр. съдове с изключителни художествени качества- лекити, скифоси, както и редки кантароси от типа „Св. Валентин". Подобаващо внимание бе отделено и на колекцията от класически теракоти, сред които се откроява протомето на богиня, както и изключително рядката плоска теракота, представяща Нереидата Тетис и Хипокамп.
Сред множеството гости, уважили празника на музея и докоснали се до неповторимата атмосфера на уникалните културно-исторически паметници, бяха градоначалникът Николай Димитров и служители на община Несебър, кметът на Радва -Андон Бакалов, настоящи и бивши служители на музея.