© | | Есенно издание на престижното изложение "Културен туризъм" е възможно да се състои в града на ЮНЕСКО. Това е един от възможните бъдещи проекти между Несебър и Велико Търново. Всъщност голямото признание за доброто сътрудничество между двата града дойде на церемонията по връчване на награди на участниците в 8-то Международно туристическо изложение "Културен туризъм 2011", на което Община Несебър бе обявена за официален партньор. През всичките години, когато градът на ЮНЕСКО е участвал в престижния форум, е печелил различни награди- за щанд, за рекламни филми и културни продукти, но такова признание е прецедент в историята на изложението.Добрият пример на партньорство и сътрудничество между двата града бе показан още в първата вечер, когато морската община поднесе своя комплимент към домакините с най-новия си спектакъл "Несебър" и с кулинарно пътешествие, майсторски приготвено и подредено по най-високи ресторантьорски стандарти. Светла Костадинова, Красимира Трифонова, Станимир Арабаджиев, Тонка Стоянова, Георги Славов и Вълкан Вълканов - все ресторантьори от Несебър, изкушиха гостите с над 25 вида хапки с риба, тарама и скариди, кюфтенца от няколко вида риба, рибни тригуни и шницели, хапки от няколко вида сирена, миди с ориз, хапки с черен хайвер. Сред десертите, които примамваха посетителите бяха сладкиш с череши, подходящ по време на пости, приготвен по стара гръцка рецепта, бели курабии, също направено по оригинална рецепта, както и гръцкия специалитет "Дъмги", задължително присъствал в миналото по време на годежи и сватби. Тези и още галещи гастрономическите вкусове апетитни блюда красяха коктейлната маса, като аранжировката със синьо-бял фар и кораб още повече засилваше усещането за морско присъствие. Кулминацията дойде, когато от името на рестораньорите от Несебър Вълкан Вълканов поднесе, в присъствието на кмета на Несебър Николай Димитров, вкусен и оригинално оформен кораб с името "Велико Търново" на градоначалника на старопрестолния град д-р Румен Рашев. Домакинът, приемайки майсторското творение, не пропусна да отбележи факта, че с Община Несебър от години се реализират съвместни инициативи, а това културно-кулинарното представяне е една от най-приятните изненади за всички сетива.
Ресторантьорите от Несебър имаха възможността да се срещнат с техни колеги от Велико Търново, благодарение на любезното съдействие на БХРА, Даниел Панов от Общинска агенция по туризъм "Царевград Търнов" и Ели Кирилова - директор на Дирекция "Образование, култура и международно сътрудничество" към Община Несебър. Заедно кулинарните майстори обмениха полезни идеи как виждат своето място в културния туризъм и как може да бъде подпомогнат той чрез гастрономията. Сред темите бяха още тютюнопушенето в ресторантите, доставките на био храни и тяхното място в менютата, качеството на кадрите в туризма, обсъдиха се и креативни методики за определяне "физиономията" на ресторантите. Взаимното опознаване и възможните бъдещи сътрудничества ще продължат, като в края на май в Несебър ще се съберат местните и великотърновските майстори. На по-късен етап ще се обмисли към това сътрудничество да се присъединят и други браншови организации в страната. На предстояща среща с кмета Николай Димитров ресторантьорите от Несебър, които вложиха умения и талант в приготвяне на кулинарните изкушения по време на туристическото изложение, ще получат и лични грамоти за адекватна подкрепа на културния продукт.
В дните на форума във Велико Търново се състоя и обществена дискусия, организирана от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и в. "Стандарт", в която взе участие и кметът на Несебър Николай Димитров. Темата бе: "Възможности за включване на 10-те чудеса на България в атрактивни туристически пакети". На форума, на който присъства и заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, бяха обсъдени какви ефективни действия могат да предприемат местните власти и НПО с оглед създаване на атрактивен туристически продукт. Основният момент бе, че до 31 май кметовете трябва да подадат работните си проекти на стойност 1 млн. лв. в Министерството на културата. При разговор с всеки един от градоначалниците за готовността им за реализиране на проектите, кметът Николай Димитров заяви, че Несебър ще спази срока за проекта за реставрация и консервация на църквата "Св. Архангели Михаил и Гавраил". В този контекст зам.-министър Чобанов даде Несебър като пример за община с най-силен, добре ориентиран и най-ясен в конкретиката си проект. Малко по-късно, във втората част на дискусията, посветена на чудесата, Несебър се представи с рекламния филм "Снимка за спомен", а след това Ели Кирилова, директор на Дирекция "Образование, култура и международно сътрудничество", разказа за един от актуалните проекти на общината, наречен "Духовен път". |