Община Несебър не одобрява предстоящото в началото на идващата седмица събаряне на незаконни пристройки на къщи в Стария град. Опасенията на общината, както и на всички граждани, е настъпването на зимния сезон и това, че крутите мерки започват след средата на месец ноември. Независимо от хубавото време в момента, разкриването на покривите крие сериозни рискове, тъй като става въпрос за обитавани домове, които остават на произвола и капризите на времето през студената и влажна част от годината. Разбира се, грижата за хората /голяма част от които възрастни/ в никакъв случй не означава, че общинската администрация стои зад извършените незаконни строителни действия. Напротив, сегашният мандат е изцяло посветен за преодоляване на наследените през годините големи проблеми свързани с хаотични действия и строителство в Стария Несебър. За пръв път сегашната местна власт се зае сериозно да въведе ред в архитектурния ансамблов паметник, който е част от общонационалното културно-историческо наследство. Несъответствията в човешката дейност и архитектурния облик на Стария Несебър са се трупали в продължение на почти 17 г. За съжаление, потърпевши от абсолютното безхаберие и чиновническата безотговорност на държавната и местните власти са станали обикновените хора. Именно тези, които потомствено живеят от столетия заедно със семействата си в града-паметник. Отрицателната материална, морална и юридическа помощ от страна на институциите е принуждавала гражданите често да действат по свое усмотрение, за да могат да поддържат къщите си в цялостен вид и да осигурят тяхното и на децата си екзистенц-съществуване. Всичко което се е извършвало в Несебър е ставало пред очите на министерствата, на НИПК, на общински ръководства, но никой не си е мръднал пръста, за да предпази хората от грешки и да им даде предписания, или каквато и да било подкрепа в усилията им да ремонтират и съхраняват жилищата си. На база на това десетилетно безхаберие, изглежда немотивирано днес бързането подпокривните пространства на няколко несебърски къщи да бъдат съборени точно в навечерието на зимата. Според Община Несебър би могло да се намери подходящ вариант и време това да се извърши, за да се въведе законът в ред, но и гражданите да не пострадат.
Община Несебър и кметът Николай Димитров нееднократно са се ангажирали с решаването на проблемите около незаконното строителство, с посредничество между държавните институции и гражданите, както и неведнъж са помагали да се намери компромис, за да не бъдат спирани водата и тока на семействата. Именно по инициатива на община Несебър се изготви задание до Министерството на културата на Р. България, за изработването на проект за "Директивен план за управление и опазване на Старинен Несебър". Този план, който ще се разработи от специалисти ще регламентира точно и ясно изискванията и критериите, които ще бъдат задължителни за обитаването и дейностите в стария град. Правилата, с които ще се съобразяват както жителите, така и посетителите, за съжаление закъсняха с над 20 г. Без да търсим виновници, ние днес правим всичко възможно, за да положим бъдещата юридическа и нормативна основа, която ще гарантира оцеляването на Несебърските паметници за поколенията. Заданието е връчено на Министерството на културата. В момента се изготвя рамково споразумение, регламентиращо финансирането на плана. Поемаме този жест пред цялото българско общество, защото смятаме, че Несебър не е само местно, но и общонационално и общочовешко богатство и отговорността за неговото съхранение не може и не трябва да лежи единствено върху плещите на общината, или местните хора, а помощта би трябвало да е всеобхватна.
Призоваваме гражданите да не се подават на вредни опити, въпросът с незаконното строителство да се политизира, или да се използва нечистоплътно от определени личности и партии, единствено за извличане на лични дивиденти. Това не само, че не би помогнало за разрешаване на създалите се конфликти, но точно обратното - би могло да ги задълбочи още повече и то за сметка на обикновените хора, за сметка на всички граждани на този град. Нарушенията в законовите нормативи при строителни, или ремонтни дейности навсякъде са недопустими и подлежат на отстраняване, независимо къде се намират. Днес България е пълноправен член на Европейския съюз и прилагането на законите няма алтернатива. Това е безспорен факт. Но също така е факт, че самите обитатели на Стария Несебър не носят единствената вина за стореното, въпреки, че в момента именно те изпитват на гърба си липсата на държавност и стратегия в опазването на културно-историческото наследство в България по време на техния живот. Несебър не е инцидентен случай за съжаление.
Община Несебър апелира отговорните държавни институции, народните представители и правителството да проявят разбиране и да предоговорят с населението на Стария град предстоящото събаряне на покриви и надстройки на жилищни сгради и къщи. |