Няма опасни хвостохранилища в Бургаска област, според експерт в РИОСВ
Няма опасни хвостохранилища в Бургаска област. Има 4 на брой, които са рекултивирани и въпреки това се наблюдават от екипи на Регионалната дирекция по околната среда и водите дали някъде не е нарушена рекултивацията, а отделно и се прави и мониторинг от самите фирми за цялостта на хранилището. Елка Янева, главен експерт "Опазване на земните недра и почви" в екоинспекцията в града, каза, че има едно такова хвостохранилище, което е действащо и е за строителни материали на мина Върли бряг, което е до ез. Мандра.
"В него в момента се депонира отпадък от промиването на пясък от кариерата в Дебелт. Пясъка като се промие от него излизат дребни чакълчета и предимно глина. Това нещо по хвостопровода, който е останал от времето когато е работела флотационна фабрика се отвежда в хвостохранилището и отива в полутечен вид. При нас няма нищо опасно подобно на хвостохранилището на "Кремиковци", което направи това запрашване в края на миналата седмица", обясни експертът.
Янева бе категорична, че хвостохранилищата са вече затревени и не представляват опасност. Има обаче в почти всяка община т. нар би би кубове, в които се съхраняват пестициди и синтетични торове, използвани на времето в селското стопанство. Те се също се наблюдават от РИОСВ. "Миналата година е имало на 1-2 места, където трябваше да се правят корекции. Самия бетон в края на една такава конструкция се е отчупил, но до изтичане и неприятни миризми не се е стигало", каза още експертът. Тя добави, че самата технология на съхраняване на тези материали е такава, че да издържа дори и на пожар и са херметически затворени. Тя даде пример как преди около 10 години е имало случай на стрелба по такъв панел, но не се е стигнало да нарушение на конструкцията му.
Източник: Радио "Фокус"