Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Нови археологически разкрития в Стария Несебър
Автор: Екип Burgas24.bg 13:19 / 05.09.2013Коментари (1)1031
Нови археологически находки бяха намерени в църквите Св. Йоан Кръстител и Св. Архангели Михаил и Гавраил в Стария Несебър. Целта на археологическите проучвания в Св. Йоан Кръстител е да се разкрият основите на църквата, след което те да бъдат укрепени. По този начин ще се спре разцепването на църквата, процес, който в последните години видимо се засили. Мястото на което е издигната църквата през Х век дълго време преди това е било съсредоточие на религиозния култ. Тук през края на IV - началото на III в.пр.Хр. е бил построен езически храм. Останки от него бяха открити в югозападния ъгъл на църквата. Той е граден от добре обработени, големи каменни блокове, поставени плътно един до друг, без спойващ разтвор. Все още не е установено на кое божество от езическия пантеон е бил посветен храма. В края на IV - началото на V в.сл.Хр., след налагането на християнството като държавна религия в Римската империя тук на мястото на езическия храм е построен християнски такъв. От него е разкрит част от баптистерия (постройка, обикновено долепена до църквата, където се е извършвало Светото Кръщение). В края на V-VI век е построена трикорабна едноапсидна базилика. Нейният пълен план тепърва предстои да бъде установен. Тя частично разрушава баптистерия на по-ранната църква. През Х век базиликата е разрушена, като голяма част от строителния материал от нея е използван при строителството на новата кръстокуполна църква "Св. Йоан Кръстител". Мраморни сполии (преизползвани материали) могат да се видят в носещите стълбове на църквата и по фасадите, а мраморните колони са украсявали двора на църквата. В по-голямата си част новата църква използва основите на по-старата. Разминаване има единствено при централната и северната абсида, където са се образували големи пукнатини, застрашаващи целостта на сградата. По време на проучванията са проучени до сега 38 гроба от три времеви периода - VI-VII век, ХIII-XIV и XVI-XIX век. Интерес представлява един надпис открит в църквата, в който се споменава, че тук е погребан капитан-лейтенант Полозов, от руския императорски флот, служил на корветата "Олга". Тя е взела участие в руско-турската война от 1828-1829 година, завършила с разгромна победа на Русия. По време на тази война Месемврия е превзета от руските войски. За съжаление само Гърция в резултат от нея получава политическа автономия, довела по-късно до образуването на независима гръцка държава, докато положението на българите остава непроменено и дори се влошава след изтеглянето на руските войски от Балканския полуостров. Голяма част от християнското население на Месемврия се изтегля заедно с руските войски, страхувайки се от репресии на турците. Вследствие на това градът запада до началото на ХХ век, когато тук се заселват бежанци от Егейска Македония.

Св. Архангели Михаил и Гавраил Църквата е построена през XIII век. Археологическите проучвания са съсредоточени в двора северно от църквата. Тук на площ от около 40 квадратни метра са проучени за сега 28 гроба от 2 времеви периода - XIII-XIV и XVI-XVII век. Интерес предизвикват два гроба. Първият от тях е гроб на дете от XIV век, погребано в ковчег, залят от горе с вар. Това се е практикувало при жертви на чумни епидемии, като по този начин се е целяло да се спре разпространението на заразата. Все още не е установено коя точно от няколкото вълни на чумни епидемии през XIV век е покосила и част от жителите на средновековна Месемврия.

Вторият гроб е от XVII век. При него в лявата част на гръдния кош, с острие между ребрата е открит железен нож. Вариантите се два. Това да е криминален случай, т.е. погребаният индивид да е бил убит и поставен с ножа в гроба, или ножът да е бил забит след смъртта на погребания с цел предотвратяване на завръщането му сред живите - т.нар "вампирясване". Последните няколко дни се очертаха и гробове вероятно по-ранни от XIII век, косвено доказателство, че и църквата "Св. Архангели Михаил и Гавраил" е построена върху по-ранна църква. Тяхното проучване предстои.
Археологическите проучвания през лятото на 2013 по проекта "Вяра в Несебър" са съсредоточени в две църкви - ‚Св. Йоан Кръстител" и "Св. Архангели Михаил и Гавраил". Археологическият екип включва Тодор Марваков, Музей "Старинен Несебър" и д-р Мартин Гюзелев и Константин Господинов от РИМ - Бургас, като финансирането е осигурено от община Несебър и Музей "Старинен Несебър".









Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 06.09.2013 г.
0
 
 
Стига сте ровили гробове, бе идиоти! Учени, мародери и боклуци.
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Зима 2024/2025 г.
Газови доставки
Референдум ще реши съдбата на паметника "Бузлуджа"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: